Skip to main content

Začiatky Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) siahajú až do obdobia prvej svetovej vojny. V lete 1914 narastal počet zranených vojakov Rakúsko-Uhorska a keďže v tej dobe už existujúca nemocnica v Košiciach nezvládala taký príliv pacientov, minister vnútra János Sándor rozhodol, že sa vybuduje jedna v Ružomberku. Postaviť nemocnicu v centre Dolného Liptova bola výhoda najmä vďaka košicko-bohumínskej železnici. Táto železnica slúžila ako prevoz vojakov na východný front. Za podpory aj mestského zastupiteľstva, sa podarilo budovu v urýchlenom režime otvoriť už 15. februára 1915, avšak už päť mesiacov slúžila ako pomoc pre ranených.

Po rozpade monarchie Rakúsko-Uhorska a pripojení Slovenska do Československej republiky (ČSR) bolo nutné vojnou zničenú budovu znovu obnoviť. To však nebol jediný problém. Nemocnicu taktiež opustila veľká časť zamestnancov. V medzivojnovom období nemocnica prechádzala mnohými rekonštrukciami, ktoré dlho trvali a komplikovali jej fungovanie. Do prevádzky bola opäť uvedená v roku 1926 a náklady sa pohybovali okolo 7 miliónov korún. Prvým oficiálnym riaditeľom a zároveň primárom bol Jaroslav Kofránek. V roku 1938 dostalo mesto svoju prvú sanitku s názvom Praga.

Počas 2. svetovej vojny nemocnica na jednej strane poskytla sanitný vlak pre východný front, avšak pôsobila aj ako centrum odboja. ÚVN sa taktiež intenzívne zapojila do Slovenského národného povstania (SNP). Nemecká armáda obsadila Ružomberok 5. septembra 1944 kvôli čomu museli odbojári evakuovať zariadenie. Liečba ranených Nemcov ale aj partizánov trvala až do 5. apríla 1945, kedy Červená armáda v opustenej posádkovej nemocnici zriadila poľný lazaret.

Koncom 50. rokov a so vstupom do Varšavskej zmluvy prišli časté organizačné zmeny, ktoré negatívne vplývali na činnosť nemocnice. Napriek týmto okolnostiam odbornosť zdravotníckeho personálu ostala a boli vybudované nové pracoviská. Najväčšiu zásluhu na rozvoji majú náčelníci Eduard Sýkora a Igor Čombor.

Dobré meno si udržala aj po rozpade ČSR. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky jej bol v roku 1994 udelený štatút Ústrednej vojenskej nemocnice a 1. januára 2003 sa zlúčilo civilné a vojenské zdravotníctvo do jedného celku ÚVN.

Zdroje: https://www.uvn.sk/historia/ , https://www.ruzomberskyhlas.sk/c/2567/100-rokov-uzdravuje-a-lieci/ , Monografia mesta Ružomberok. Banská Bystrica 2009, HARMONY, s. r. o. ISBN 978-80-89151-22-6

Autor

Ondrej Krausko

Leave a Reply