Diskusia s profesionálmi na katedre žurnalistiky KU v Ružomberku poskytla študentom nepremeškať príležitosť vypočuť a využiť na plno prednášku o žurnalistických skúsenostiach priamo od odborníkov. Účastníci, vrátane mladých študentov, mali priestor aktívne zapojiť sa a obohatiť svoju perspektívu o cenných poznatkoch hosťa v praxe.
Štefan Hudec, zahraničný spravodajca, priblížil poslucháčom svoju životnú cestu v oblasti žurnalistiky, aj predstavu o tom, ako sa dostal k profesii a aké výzvy ho sprevádzali počas kariéry.
Za 20 rokov svojej kariéry v médiách dosiahol rôzne úspechy, no najviac si cení osobné skúsenosti, ktoré získal pri práci v zahraničí. Dosť veľa cestoval po svete, aby, za jeho slovami, mohol nájsť tu svoju pravú cestu ako novinára, čo neustále hľadá pravdu. Pôsobil ako vyslanec RTVS, vo Washingtone aj v Bruseli. PGD si spravil na Univerzite Komenského v Bratislave. Taktiež učil ako profesor v Mexiku, tam aj prednášal digitálnu žurnalistiku, analýzu zahraničnej politiky a teóriu medzinárodných vzťahov. Okrem toho pôsobil v denníku SME ako komentátor aj ako zahraničný spravodajca. Avšak najväčšou jeho životnou špecialitou by možno bolo povedať sú atlantické vzťahy.
Zaujímavé bolo, že ešte pred začiatkom prednášky sa Štefan Hudec vyjadril k spôsobu, akým sa mnohí profesori na univerzitách prezentujú. Podľa jeho slov nie je vždy efektívne iba sa postaviť pred študentov a začať obyčajnú prezentáciu. Preto sa rozhodol začať stretnutie inak. Predstavil výskum, ktorý realizoval pred pár týždňami, a ktorý sa zaoberal témou toho, čo trápi mladých ľudí v EU a na Slovensku, ako aj odkiaľ čerpajú informácie o tom, čo sa deje vo svete. Ako uviedol, preňho je veľmi dôležité poznať priority mladých a medzi najväčšie témy patrí sociálna starostlivosť, životné prostredie a klimatická kríza.
V súčasnosti mohli by sme povedať, že je veľmi aktuálne zisťovať množstvo podnetov na diskusiu o zahraničnom spravodajstve s životnými cestami a so všetkou životnou skúsenosťou, ktorou prešiel každý jediný žurnalista, komentátor, či už medzinárodný reportér. Zaujímavé pre každého jednotlivca je aj sledovať čo sa stalo, čo sa deje a čo z toho vyplynie. A preto to by mohlo byť jednou z dôležitých príčin, prečo vo svete sú potrebne novinári rôzneho druhu, ktoré by sa opovážili namiesto zvyčajných ľudí byť dostatočne odvážnymi na to, aby nielen hľadať pravdu pre seba samých, ale aj ukazovať ju celému svetu, a teda čeliť aj nepravde.
Štefan Hudec sa priznal, že práca v zahraničí, najmä v Amerike, nebola vždy jednoduchá. „Slovensko nevnímajú ako dôležitú krajinu a naozaj bolo ťažké nájsť respondenta na kameru. Produkcia novinárskych materiálov bola veľmi ťažká,“ povedal. Štefan Hudec odporúčal na stretnutí mladým študentom, teda najmä v prvom rade aj pre budúcich žurnalistov, že dôležite je začínať iba rozprávať v cudzej krajine a nebáť sa jazykových bariér počas štúdia na praxi, pretože dá sa nájsť odvahu aj v tejto oblasti, treba iba sa do toho pustiť.