Ružomberok, 22. novembra (Zumag) – Na Katolíckej univerzite v Ružomberku si výročie Nežnej revolúcie pripomenuli prednáškou o slovenských disidentoch. Pozvanie na univerzitnú pôdu prijal historik František Neupauer.
Za našou slobodou a oslobodením spod komunistickej totality stálo mnoho ľudí, ktorí boli vtedajším režimom väznení neprávom. Kvôli hláseniu pravdy strávili dlhé roky vo väzbe napríklad aj učeníci Tomislava Kolakoviča najznámejší slovenskí disidenti Silvester Krčméry a Vladimír Jukl. Vďaka nim vznikla podzemná cirkev, ktorá posielala do sveta pravdu pomocou samizdatov.
„Čo sa týka podzemnej cirkvi tak nebola v podzemí týkajúc sa štruktúry, ale rovnako sa snažili prenášať literatúru do Československa. Okrem toho došlo aj k tvorbe samizdatov vďaka podzemnej tlačiarni v Bratislave v mestskej časti Trnávka,“ povedal historik.
Podľa slov Neupauera: Krčméry a Jukl boli veľkí priatelia a rovesníci. Tento rok by Krčméry oslavoval sto rokov, jeho priateľ Jukl o rok neskôr. Spoločne založili tajný apoštolát Fatima. Snažili sa venovať najmä vysokoškolským študentom. Aj vďaka nim sa 25. marca 1988 konala sviečková manifestácia, ktorá nám prakticky prinavrátila slobodu. Kresťanské hnutie funguje na Slovensku dodnes a šíri posolstvo Panny Márie, ktorá sa zjavila trom deťom vo Fatime a je patrónkou tohto spoločenstva.
Prednášku na Pedagogickej fakulte viedol historik Ústavu pamäti národa František Neupauer. Štúdiom histórie a filozofie získal svoje vzdelanie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je autorom knihy Bartolomej Urbanec – Dvadsať rokov pod dohľadom ŠtB. V knihe priblížil funkciu Štátnej bezpečnosti a záznamy z výsluchov kňaza Bartolomeja Urbanca.