Skip to main content

Pokračovanie rozhovoru so šachistom Jurajom Druskom, ktorý na profesionálnej úrovni reprezentuje Slovensko. Juraj Druska sa podľa FIDE pravidelne nachádza v prvej desiatke slovenských hráčov. V roku 2015 získal titul medzinárodný majster.

Hrávaš za nejakú organizáciu alebo je šach skôr individuálny šport?

Záleží od turnaja. Sú tímové súťaže, kde hrám na jednej šachovnici proti jednému súperovi. Väčšinou sa hráva na štyroch šachovniciach. Najlepší výsledok môže byť 4:0, ak jeden tím dominuje, alebo môže byť remíza 2:2. Najtesnejšia výhra v tímovom šachu je 2½:1½.

Rovnako ako futbalisti alebo hokejisti, aj my máme vlastnú ligu. Hrával som na Slovensku, ale aj v zahraničí – poľskú, maďarskú, českú, rakúsku a nemeckú extraligu. Reprezentujem aj národné družstvo. Naposledy som reprezentoval vlani na olympiáde v Indii a v novembri na Majstrovstvách Európy v Čiernej Hore. Mne sa až tak nedarilo, súviselo to trochu s tým, že som mal väčšinou čierne farby. Najväčší úspech pre mňa bol, keď sme remizovali v prvom kole s Nórskym výberom za ktorý hrá aj Magnus Carlsen. Individuálne zažiaril na druhej šachovnici Viktor Gažík. Zo všetkých hráčov čo hrali na druhej šachovnici podal druhý najlepší výkon a získal striebornú medailu.

Berieš šach skôr ako koníček alebo ako povinnosť vo svojom voľnom čase?

Beriem to ako vášeň. Neviem si predstaviť, že by som niekedy prestal hrať šach. Mám aj obdobia, kedy sa musím viac venovať škole, vtedy až tak veľa netrénujem. Aj keď mám mnoho práce, snažím sa nájsť pár dní, aby som si zahral dve či tri partie na internete. Beriem to skôr vážne a vkladám do toho veľa emócií. Keď trávim voľný čas s priateľkou a hráme proti sebe, tak aj vtedy to neberiem na ľahkú váhu. Ona je tiež súčasťou šachového tímu. Mám síce vyššie hodnotenie, ale stále je pre mňa veľmi nepríjemný súper.

Čo robíš po prehratom zápase? Robíš si špeciálnu analýzu?

V súčasnosti existujú šachové programy, ktoré hrajú lepšie šach ako človek. Keď odohrám šachovú partiu, tak používam tieto programy, ktoré mi ukážu, kde som mohol zahrať lepšie. Niekedy je to tak, že hrám celú partiu dobre, a potom spravím jednu chybu a stratím celú výhodu. Občas sa mi stáva, že urobím sériu menej presných ťahov a opäť strácam výhodu. Po partii si v programoch pozriem, čo som mohol spraviť lepšie a snažím sa v tých ťahoch hľadať logiku.

Stalo sa niekedy na turnaji, že hráč podvádzal a vyhral tak svoju partiu?

Aktuálne je to veľká téma v šachu. Súvisí to s tým, že tie šachové programy sú natoľko dobré, že sa stávajú veľkým rizikom podvádzania. Žiaľ, deje sa aj táto nepríjemnosť, otázkou je v akej veľkej miere. Profesionálnym šachistom, ktorí majú vysoké hodnotenie, im to za to riziko nestojí. Táto hrozba by im dokázala zruinovať kariéru.

Čo musí hráč splniť, aby sa stal veľmajstrom?

Potrebuje splniť tri podmienky. Hráč musí aspoň raz za život dosiahnuť hodnotenie 2500. Ďalšou podmienkou je, že musí uhrať veľmi dobrý výsledok na silnom turnaji. Bol som blízko od tretej normy na ME, kde som potreboval vyhrať deväť partií. Vyhral som osem partií a tú poslednú som remizoval.

Máš nejaký zážitok zo šachu, ktorý si budeš pamätať navždy?

Keď som bol majster Slovenska v kategórií U18. Dostal som pozvánku na exhibičnú akciu vo Viedni, kde som hral simultánku. Bol som jeden z ôsmich, ktorí hrali simultánku proti bývalému vicemajstrovi sveta. Hrali sme proti Veselinovi Topalovovi z Bulharska. On ju vyhral so skóre 5:3 a mne sa podarilo uhrať s ním remízu. Pre mňa to bol veľmi silný zážitok, že som mohol stretnúť takého hráča.

V roku 2021 som bol na svetovom pohári v Soči, ktorého sa zúčastnil aj Magnus Carlsen. Bol som papierový outsider, no podarilo sa mi prejsť prvým kolom. Keď som hral druhé kolo, tak som sa prechádzal a zastavil som sa pri jednej pozícii, ktorá ma zaujala. Potom som zdvihol zrak a všimol som si predo mnou Magnusa Carlsena, ktorý bol tiež zahĺbený do tej pozície. Toto bol pre mňa silný moment, keďže dva metre vedľa mňa stál jeden z najlepších šachistov tohto storočia.

Počas pandémie boli turnaje online. Ako si ich vnímal?

Počas Covidu-19 sa zrušili normálne turnaje a presunuli sa do online sveta. V Moskve sa v roku 2020 mala konať olympiáda, ktorú nakoniec zrušili kvôli Covidu-19 a presunuli sme sa do online sveta. Bol to najväčší online turnaj, ktorý som hral. Priznám sa, že mňa až tak moc ten online šach nebaví. Necítim sa v ňom až tak silný. Výrazne preferujem hrať šach naživo. Podľa mňa to je preto, že som zvyknutý celý život na tie figúrky. Keď hrám šach naživo vidím tie figúrky v 3D, no keď hrám online tak ich vidím 2D. Pre mňa je ľahšie uvedomiť si, že čo sa deje na šachovnici ako keď sa dívam len na obrázok na monitore.

Dokáže ťa hranie šachu uživiť?

Výrazná menšia špička šachistov si dokáže zarobiť na živobytie ako napríklad futbalisti, či hokejisti. Nachádzam sa medzi top päť šachistami na Slovensku. Keby sa nachádzam medzi top päť futbalistami na Slovensku tak je o mňa postarané. Ale v šachu to takto nie je. Povedzme, že najlepších sto hráčov sa dokáže šachom uživiť. Záleží aj v akej krajine sa človek nachádza. Pre príklad uvediem Azerbajdžan. V tejto krajine je šach veľmi populárny. Majú šachistov, ktorí sa nachádzajú medzi najlepšou dvadsiatkou na svete. Azerbajdžan nepatrí medzi veľkých favoritov na olympiáde. Raz sa im podarilo vyhrať olympiádu a za odmenu dostali od vlády byt a auto.

Jurajov odkaz

Šach je veľmi dobrý šport pre každého. Je užitočný aj pre starších ľudí. Vedecké štúdie ukazujú, že hranie šachu pomáha znižovať šancu dostať Alzheimerovu chorobu. Ľudia si viac trénujú pamäť. Je to dobré aj pre mladých ľudí, pretože šach zlepšuje logické a kritické myslenie. Určite by som odporučil rodičom dať deti na šach. Starším ľudom odporúčam hrávať šach aby zostali v mentálnej forme.

Autor

Matúš Pažítka

Leave a Reply