Skip to main content

Presne takto by sa dal charakterizovať začiatok roka 1993 . Okrem osláv príchodu nového kalendárneho roka, Slováci oslavujú aj svoj novovzniknutý štát a na pozadí tohto všetkého sa dejú veci aj vo vtedajšom denníku Smena.

Redakcia denníka SME. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Začiatok deväťdesiatych rokov znamenal boom periodík na československom mediálnom trhu. V roku 1990 bolo zaregistrovaných 492 titulov a v roku 1994 už 787 titulov. Začali vznikať nové periodiká, často aj odštiepením z už existujúcich. Denník Smena sa po Revolúcii ´89 začal postupne formovať na antinacionalistické a antixenofóbne noviny presadzujúce hodnoty západnej demokracie. Noviny sa začali správať podnikateľsky. Stúpala ich cena, náklad i finančný obrat. Po revolúcii bývala Smena často vypredaná a jej náklad narástol až na 170 tisíc výtlačkov denne. Cena stúpla z 50 halierov až na dnešné sumy.

ZLOM = Nástup Vladimíra Mečiara

Smena bol slovenský denník zameraný na mládež vychádzajúci v rokoch 1948 až 1995. Napriek podtitulu „Denník mladých“, jeho čitateľmi bola prevažne stredná a staršia generácia. Počas trvania komunistického režimu v Česko-Slovensku bola Smena, popri Pravde a Práci, denník s najvyšším nákladom. Smena považovala nacionalistický prúd v slovenskej politike za prestarnutý a do istej miery aj nebezpečný. Najmä kvôli jeho idealizácii vojnového slovenského štátu. Smena však podliehala kontrole KSČ a patrila medzi štátne denníky.

V roku 1992 víťazí Mečiar v parlamentných voľbách a stáva sa premiérom. Počas procesu delenia Československa sa začína postupná propagandistická činnosť Mečiarovho novinárskeho tímu – Za pravdivý obraz Slovenka. Práve z radov tejto organizácie sa veľmi často ozývala kritika voči denníku Smena. Zo začiatku sa jednalo len o verbálne útoky, ktoré denník zakaždým opätoval. Po víťazstve Mečiara vo voľbách, vyšla Smena na titulke v čiernom ráme ako parte za ČSFR. Mečiarova pomsta na seba ale nenechala dlho čakať.

4.1.1993 – „nové vedenie čistí“

Bolo zrejmé, že Mečiar sa bude snažiť zničiť Smenu všetkými možnými spôsobmi. Začalo to prechodom pod štátnu akciovú spoločnosť a kompletnou zmenou vedenia redakcie. Prvý pracovný deň nového roka bol odvolaný riaditeľ denníka Smena Jozef Weiss a šéfredaktor Karol Ježík, údajne kvôli zlým hospodárskym výsledkom. Mečiarovi ľudia vtrhli do priestorov redakcie, no nemali výpis z obchodného registra. Kým ho získali, bol tak čas na informovanie verejnosti.

Vzniká denník SME

„Nie sme takí naivní, aby sme dúfali, že moc nevykoná to, čo si zaumienila. Nie sme takí silní, aby sme mohli bojovať proti neobmedzenej sile,“ takýmto spôsobom informoval kolektív odchádzajúcich redaktorov denníka Smena o predchádzajúcich udalostiach a prípravách nového denníka SME. Hneď 5. januára bola zvolaná tlačová konferencia, na ktorej vedenie podrobne vysvetlilo, čo sa vlastne stalo. Na ďalší deň bolakauza Smena na titulkách slovenských a českých denníkov.

Smena sa stala symbolom odporu proti Mečiarovmu autokratickému režimu. Významné svetové agentúry sa zhodli, že ide zo strany vlády o jednoznačné úsilie potlačiť slobodu slova. V štátnej televízii a rozhlase zaznieval názor, že ide len o reklamu pre budúce súkromné noviny. Názov nového denníka vznikol spontánne SME, teda existujeme, nezlomíte nás! Navyše išlo aj o slovnú hračku, ktorá sa odvolávala na pôvodný názov Smena. Plný názov totiž znel: SME na pondelok, SME na utorok…

Strana z knihy Alexeja Fulmeka, Bol som dlho v SME

„Nie sme takí naivní, aby sme dúfali, že moc nevykoná to, čo si zaumienila. Nie sme takí silní, aby sme mohli bojovať proti neobmedzenej sile. Nie sme však takí nemorálni, aby sme sa nepostavili proti nepravde. Možno vás oslovujeme posledný raz, ďakujeme vám za priazeň, milí čitatelia.“….. Podpísaní kolektív odchádzajúcich redaktorov…….

Posledné číslo pôvodného denníka Smena vyšlo 8. januára 1993. Od pondelka 11. januára do štvrtka 14. januára pôsobili odídení redaktori v Novom Čase, ktorý im venoval dvojstranu, aby mohli informovať čitateľov o tom, čo chystajú ďalej. Už 15. januára 1993 vychádza prvé číslo nového denníka SME. Vydavateľom bola spoločnosť Juventus, strategickým partnerom sa stala Prvá slovenská investičná skupina. Hlavnou reklamnou tvárou sa stal Karol Ježík. Od vzniku SME v januári 1995 do júla bola redakcia Smeny zmenšená, avšak noviny vychádzali samostatne. Od 1. júla do konca augusta sa tlačilo už obsahovo spoločné vydanie, ale formálne ešte pod osobitnými názvami SME a Smena. Od 1. septembra 1995 pokračoval iba denník SME, ktorý mal v podnadpise aj Smena.

„Bol to práve Vladimír Mečiar, ktorý viac-menej nepriamo zapríčinil vznik denníka SME,“ slová Alexeja Fulmeka, spoluzakladateľa denníka SME.

Denník SME vznikol aj vďaka politike Vladimíra Mečiara a pod vplyvom okolností zo začiatku roka 1993. Noviny dnes vychádzajú šesťkrát do týždňa, v rozsahu 20 až 48 strán. Okrem tlačenej verzie je veľmi populárnou aj online doména sme.sk. Denník taktiež vydáva aj pravidelné tematicky rôznorodé prílohy.


Autor

Peter Rapoš

Leave a Reply