Skip to main content

Liptovský Mikuláš 4. októbra (Zumag) – Liptovskomikulášske Múzeum Čierny orol prinieslo novinku, ktorá dokumentuje najmladšie roky vidieckych detí na Liptove. Výstava potrvá do 31. decembra.

Interaktívna výstava zameraná na obdobie 19. a 20. storočia približuje život vidieckych detí v plnej kráse. Od narodenia, cez krst, prvé detské hračky a odevy, po vzdelávanie, či detské práce. „Obdobie tohto života je mimoriadne zaujímavé. Obsahuje špecifické prvky detskej zábavy a ľudskej slovesnosti,“ informovala kurátorka výstavy Lucia Hodorová.

Pred viac ako sto rokmi ženy využívali takzvané drevené „pavúky“, ktoré im pomáhali pri uspávaní dieťaťa.

„Na výstave je možné vidieť viac ako storočnú kolísku po rodine z obce Demänová pri Liptovskom Mikuláši, ktorá si ju celé generácie odovzdávala. Poznáme mená a dátumy každého jedného dieťaťa, ktoré sa v kolíske uspávalo,“ doplnila kurátorka.

Múzeum Čierny orol slúži ako centrum kultúrneho života v Liptovskom Mikuláši. Jeho historická budova sa využívala ako hotelové a stravovacie zariadenie. Na prelome 17. storočia sa tu začala písať história slovenského ochotníckeho divadla. Múzeum Čierny orol je zároveň súčasťou expozície Liptovského múzea v Ružomberku.

Výstavu z verených zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Autor

Matej Bartoš

Leave a Reply