Ružomberok 13. októbra (Zumag) – Slovenskí katolícki kňazi vystúpili v septembri na ôsmy najvyšší vrch zeme. Na Manaslu (8163 m. n. m.) sa im podarilo vystúpiť bez kyslíka po dvojtýždňovej aklimatizácii v Nepálskom prostredí. O dobrodružstvách slovenskej expedície prednášal v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka (UPaC) jeden zo zúčastnených, duchovný správca UPaC a rektor Kostola Sv. rodiny v Rybárpoli Ján Bystriansky.
Priblížil, že prvú myšlienku na osemtisícový vrch dostal už pred rokom na stredoázijskom Leninovom štíte (7 134 m). Do Himalájí s ním išli aj kňazi Ján Dubecký, Peter Dubovský a Libor Marek. Na samotný vrch sa však kvôli extrémne náročným podmienkam dostali len Bystriansky a Dubecký. Nevyhnutným členom výpravy bol tiež horský šerpa, bez ktorého by akcia nebola možná. Ich výstup na Manaslu sa stal svetovým rekordom, keďže sa jedná o prvých katolíckych kňazov, ktorí vyšli na tak vysoký vrch.
Duchovný správca UPaC sa už viackrát zúčastnil na náročných výstupoch, tento bol však zatiaľ najvyšší. Podľa jeho slov má šport a prírodu v génoch, no napriek tomu sa cíti byť viac kňazom ako horolezcom. So svojim výkonom je spokojný, no zároveň pokorný a vďačný Bohu za zvládnutie niečoho takého. ,,Keď som bol na pokraji svojich síl, spomenul som si na svoju mamu, s ktorou som robieval domáce práce. Ona vždy vládala, aj keď ja nie,“ priznal Bystriansky a dodal, že si skutočne siahol na dno svojich fyzických síl.
Počas takmer trojtýždňového pobytu v Nepálskych horách mal tiež možnosť bližšie spoznať kultúru miestnych ľudí. ,,Prakticky všetci sú tam silno veriaci, či už budhisti alebo hinduisti. Sú to veľmi nábožní ľudia, stále pozitívne naladení a ochotní pomôcť,“ spomínal kňaz s úsmevom. Ich šerpa dokonca pred každou cestou vykonával dlhé obrady na uzmierenie horských bohov. Slovenskí kňazi zase každý deň slúžili svätú omšu.
Ján Bystriansky je od konca septembra naspäť v Ružomberku, kde pokračuje v službe Univerzite.
Foto: Viktoriia Pukish, Pemba Jangbu Sherpa