Projekt Erasmus každoročne využívajú tisíce študentov po celej Európe. Katolícka univerzita (ďalej KU) v tejto ponuke nezaostáva a poskytuje možnosť štúdia na prestížnych zahraničných univerzitách. Pre mnohých je však tento projekt neatraktívny alebo nevyhovujúci. Prečo?
Podľa portálu vysokéškoly.sme.sk sa každoročne do projektu Erasmus+ zapojí okolo 3 500 slovenských študentov. Naopak, na Slovensko prichádza niečo vyše 900 študentov zo zahraničia. Projekt finančne podporuje študentov podľa krajiny, do ktorej vycestujú. Štáty ako Belgicko, Holandsko, Nórsko či Dánsko majú vyššie životné náklady, a preto študenti dostávajú dotáciu vo výške 674 eur mesačne. V prípade krajín ako Česká republika, Estónsko, Poľsko či Bulharsko ide o paušálnu podporu vo výške 606, resp. 550 eur.
Motívov, prečo študenti cestujú v rámci projektu, je hneď niekoľko. „Najzaujímavejšie na tom bolo, že sme mali výučbu v angličtine a mohli sme spoznať množstvo rozličných kultúr,“ uviedla o pozitívach projektu študentka pedagogickej fakulty, Alžbeta. „Počas štúdia sme dostávali zaujímavé zadania a mali sme dosť voľného času na spoznávanie okolia a ľudí,“ doplnila. Alžbeta vymenila na jeden semester štúdium v Ružomberku za štúdium na Univerzite Palackého v Olomouci.
Práve okolité krajiny – Česko a Poľsko – sú najčastejšími destináciami študentov KU. „Najmä kvôli jazyku a jednoduchšiemu cestovaniu si mnohí vyberajú tieto krajiny,“ informovala Lucia Kravčáková, referentka pre mobilitu Erasmus študentov. „Celkovo sa počet záujemcov zvyšuje. Pomaly zbierame dáta za tento rok, no už vieme, že vycestuje viac ľudí ako minulý rok,“ dodala.
V akademickom roku 2023/2024 podľa oficiálnych štatistík univerzity vycestovalo za vzdelaním do zahraničia v rámci projektu 43 študentov a 27 stážistov. Tento rok sa počet zvýšil na 52 študentov. Najväčšie zastúpenie majú študenti Filozofickej fakulty (FF), ktorí tvoria polovicu z vycestovaných. Druhú polovicu si rozdelili študenti Fakulty zdravotníctva (FZ) a Pedagogickej fakulty. Z Teologickej fakulty sa zapojili dvaja študenti.

Na druhej strane sú aj študenti, ktorí majú voči projektu Erasmus výhrady. Okrem toho, že im nevyhovuje samotné štúdium mimo Slovenska, nastávajú aj problémy s absolvovaním predmetov. „Nechcem ísť na Erasmus, lebo v tom nevidím význam pre mňa osobne a ako študent slovenčiny by som nemal veľa uznaných predmetov,“ povedal študent FF, Tadeáš.
„Niektorým študentom neuznali predmety, aj keď sa predtým dohodli, že im ich tu profesor uzná,“ uviedol študent FZ, Marián. Referent pre projekt Erasmus v rámci zamestnancov, Martin Pinkoš, informoval, že pri dohadovaní predmetov viazne komunikácia. „Na papieri je často napísané jedno a študent sa dohodne na druhom. Obe strany by si mali dôkladne prejsť, ktoré predmety bude môcť študent v danom semestri absolvovať v rámci Erasmu.“ Podľa jeho slov si samotný študent s profesorom vyberá predmety a preto ak nebude súhlasiť jedna zo strán nemôže sa dokument o vybraných predmetoch vzájomne podpísať. „Dohoda je aj s zástupcom školy, kde študent cestuje, nemalo by sa stať, že niekto bude prekvapený, že mu neuznali dohodnutý predmet“ dodal Pinkoš