Na Orave, v obci Nižná sa prvé dve novembrové soboty konalo 70. výročie založenia a 50. výročie obnovenia činnosti folklórneho súboru Oravan. Na predpremiére (4.novembra) sa zúčastnilo okolo 350 divákov. Premiéra (11.novembra) patrila len pre bývalých účastníkov a bola taktiež plná sála. Keďže Nižná je známa aj ako pltnícka dedina, program niesol názov Na plti radosti, po prúde krásy. Tance boli zamerané na rôzne regióny, ako napríklad Liptov, Detva ale aj samotná Orava.
Folklórny súbor Oravan prezentuje tradičné ľudové zvyky, a taktiež ľudové tanečné a hudobné bohatstvo už od roku 1952, keď sa jeho členovia začali pravidelne stretávať. Nová história folklórneho súboru siaha do 6. novembra 1972, odkedy Oravan absolvoval množstvo domácich a zahraničných vystúpení, získal rôzne ocenenia a účinkoval pri viacerých televíznych a rozhlasových reláciách.
V priebehu existencie folklórneho súboru sa v jeho vedení vystriedali napríklad Milan Chvastek, Ernest Jarolín či Gustáv Socháň. Najdlhšie pôsobiacim vedúcim bol v uplynulom roku zosnulý Ľubomír Jarolín. Medzi jednotlivými ukážkami tancov boli pripravené videové záznamy, v ktorých sa choreografi sami vyskytli alebo na nich spomínali súčasní tanečníci či hudobníci. Výročný progam súboru bol venovaný všetkým tím, ktorí počas 70 rokov tvorili Oravan a boli jeho súčasťou.
Slávnostný program bol zložený z dvoch častí. V tej prvej sa predstavili najprv najstarší členovia, ktorí účinkujú pod názvom Oravan Senior. Tí predstavili tance ako Pltnícka rozlúčka, Terchová, Hej goralecky jadom alebo Čriepok z Liptova. Ženská spevácka skupina pod vedením Daniely Iskrovej zaspievala zase Trávnice z Oravy, Starý kroj, no v ich podaní zazneli aj rusínske piesne. Oravan Senior sprevádzala ľudová hudba pod vedením Veroniky Kubalovej.
V ďalších číslach si zatancovali aj príslušníci strednej generácie tanečníkov, ktorí prednedávnom ukončili vo folklórnom súbore svoju aktívnu činnosť. V rámci programu ukázali, že nebyť pracovných a väčšinou rodičovských povinností, ešte stále by boli platnými členmi kolektívu. „Každý jeden z nás sa zúčastňoval tréningov len s tým najlepším zámerom. S láskou k folklóru, s láskou k Oravanu a k všetkému, čo sme v ňom prežili. Viem, že sme žili ten Oravan, ktorý všetci poznáme,“ zaspomínala si tanečníčka Mirka. Strednú generáciu sprevádzala v tancoch ako sú napríklad Detva, Cigáň, Karička či Zemplín, práve Ľudová hudba Tibora Kolejáka.
Druhá časť programu patrila aktívnej zložke Oravanu, ktorá predstavila tance ako Čepčenie zo Zuberca, Liptovské Sliače – Po Sliačansky, Telgárt či Sáričkový. Novým folkloristom trvala príprava tanečného programu približne rok, starší tanečníci aktívnej zložky zdokonaľovali svoje tance približne dva mesiace. „Folklór pre mňa znamená radosť, patrí tu aj motto – spievaj, hraj a tancuj a hlavne dedičstvo,“ zhrnula účastníčka aktívnej zložky folkloristka Dorota. Najmladšej generácii hrala do tanca hudba pod vedením Diany Orčíkovej.
Foto: FS Oravan (FB)