Skip to main content

Vianočné obdobie je v dedinke Krivá späté nielen s voňavými trhmi, ale aj s novou akciou, ktorá pripomína dávne zimné večery – páračky. Táto starodávna činnosť, kedysi neoddeliteľná súčasť dedinského života, sa vracia ako príležitosť na stretnutie generácií a spoločne strávené chvíle v duchu tradícií.

Predvianočný zhon, nakupovanie darčekov…  Áno, toto je obdobie pred Vianocami dnes. V minulosti však ľudia žili v skromnosti, nemali problémy dnešného sveta a nenaháňali sa po obchodoch už pár mesiacov pred Štedrým dňom. Vianoce by sa mali prežívať hlavne v kruhu našich najbližších a oslavovať príchod Ježiša Krista na svet. To je tá najväčšia láska. 

Naši starkí toto obdobie pred Vianocami prežívali naozaj úplne inak, trošku pôstne, ale držali sa zvykov a tradícií, ktoré poznali. „Jeden ujko len tak medzi riadkami povedal: Ako sa to žilo kedysi a ako treba žiť? Treba si jeden druhému pomáhať, aby sme nevideli okolo seba nešťastných ľudí, lebo ak ich bude veľa okolo nás načo nám bude naše šťastie …,“ túto vetu spomenula hlavná organizátorka Daniela v príhovore na Vianočných trhoch v Krivej, o ktorých sa píše nižšie.

Na Katarínu sa začínalo páraním peria. Tento zvyk oživili 23.novembra 2024 v spomienkach aj v Krivej na Orave. Novovzniknutá komunita Žienky z dediny, zorganizovala podujatie v kultúrnom dome, kde pozvali staré mamy a mladé gazdiné aby sa od nich naučili párať perie. 

Peria bolo pripraveného pár vriec, pretože na Krivských páračkách išlo len o symboliku, aby sa ženy stretli a porozprávali. Gazdiné svoje klasické oblečenie vymenili za barchanice, vizitky a šatky na hlavu. „Je to oblečenie, ktoré nosili starké, je to dnešná skladaná sukňa a blúzka, sú špecifické hlavne materiálom, pretože sú veľmi pevné. Každá z nás mala oblečenie po strkej, takže naozaj majú veľkú životnosť,“ odpovedala Renáta, účastníčka páračiek, na otázku čo je barchanica a vizitka. 

Popri páraní spievali pesničky známe pre obec či región Orava so šikovnými mládencami z dediny Lukášom, Jožkom a Dominikom. Rozprávali príhody z dôb minulých a nezabudli ani na strašidelné príbehy či tie o svetlonosoch, ktoré boli vždy zaujímavým  zážitkom pre mladšie generácie.

Po dopáraní im organizátorky ponúkli občerstvenie v podobe šišiek, čaju i vareného vínka. Na prvom ročníku sa zúčastnilo asi 20 páračiek, no prišli aj ľudia, ktorý sa chceli pozrieť, nachvíľku si skúsiť párať perie alebo len zakúsiť čaro starodávnych zvykov. 

V Krivej pokračovali aj Vianočné trhy

Ďalšou akciou v Krivej, tiež organizovanou Žienkami  z dediny, sú Vianočné trhy, tie sú už tradíciou. Tretí ročník Krivských trhov otvárala Nižňanská muzička a Žienky s domácou zázvorovicou. Tá pozostáva z vodky, zázvoru a medu. 

Svoju šikovnosť opäť ukázali aj občania z Krivej, ktorí predávali vlastné výrobky. „Tento rok sme mali približne desať predávajúcich. Prezentovali sa rôznymi ikebanami, adventnými vencami, sviečkami z vosku alebo dreva a podobnými výzdobami,“ ozrejmila Mária, pomocná organizátorka akcie.

Atmosféru spríjemňovali vianočné melódie a výzdoba priestorov kultúrneho domu. Kapustnica rozvoniavala hneď pri vstupe, ľudia si vychutnávali chutné koláčiky a pookriali v kruhu rodiny, priateľov a známych. „ Som neskutočne šťastný, že som sa mohol zúčastniť takejto akcie, ktorá nám pripomenula ako žili ľudia kedysi a ako si navzájom pomáhali,“ povedal mladý milovník zvykov a tradícií Lukáš, ktorý navštívil tohtoročné Krivské trhy.

Veselica na Katarínu, varenie halušiek či odnášanie plotov na Ondreja, príchod Mikuláša, vymetanie izieb na Luciu a v neposlednom rade stružlikanie stolčeka bez klincov od Lucie do Vianoc, cez ktorý mohli byť videné strigy. Toto sú zvyky známe v predvianočnom období, ktoré si doteraz v niektorých domoch pripomínajú. 

Presne takto trávili predvianočný čas naše staré mamy. Zabávali sa inak, ako to dnes robíme my, no práve oživovanie týchto tradícií by nás malo držať v blízkosti pri tých, ktorí tu už nie sú a spomínať na časy, kedy toto obdobie nebolo len o predvianočnom zhone a nakupovaní. 

Foto: archív autora

Autor

Alexandra Kaučiariková

Leave a Reply