Katolícka univerzita v spolupráci so zahraničnými partnermi viedla medzinárodnú konferenciu „Významné osobnosti katolíckych univerzít“. Robertovi Nanovicovi bol udelený čestný titul za špeciálne zásluhy.
Katolícka univerzita sa stala miestom pre 2-dňovú medzinárodnú konferenciu. 19. a 20. októbra prebiehal slávnostný program s názvom „Významné osobnosti katolíckych univerzít a ich príbehy.“
Konferenciu vedenú v slovenskom a anglickom jazyku organizovala Katolícka Univerzita v spolupráci s Nanovic Institute for European Studies (University of Notre Dame). Šlo o súčasť spolupráce CUP (Catholic Universities Partnerhip).
Program odštartoval svoje pôsobenie svätou omšou v Univerzitnom kostole Svätej rodiny v Ružomberku – v Rybárpoli. Následovalo slávnostné otvorenie konferencie. Po uvítaní a potlesku venovanom početnej prítomnosti domácich aj zahraničných účastníkov konferencie následoval príhovor Jaroslava Demka, rektora Katolíckej univerzity.
„ Dnešnému príhovoru som dal názov „Akademická spolupráca – mosty, ktoré preklenú hory aj oceány. Slovensko sa nachádza v strede Európy. Historicky ide o pestré, multikultúrne a multinárodné územie, ktoré sa v 20. storočí vyformovalo v kresťanskú a demokratickú krajinu patriacu k západu. Ak sme ako Slovensko stredom Európy, tým viac je Ružomberok srdcom našej krajiny. Je preto symbolické, že toto mesto sa dnes stáva dejiskom významnej medzinárodnej konferencie vyzdvihujúcej významných osobností katolíckych univerzít z Chorvátska, Gruzínska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a zo Spojených štátov severoamerických.“
Bol ocenený za akademickú podporu
Slávnostné otvorenie konferencie bolo zároveň spojené so slávnostným zasadnutím vedeckej rady Katolíckej univerzity v Ružomberku. To sa konalo pri príležitosti udelenia čestného titulu Doctor honoris causa Robertovi Nanovicovi. Schválila to Vedecká rada Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Samuel Štefan Mahút, – dekan filozofickej fakulty – oboznámil slávnostné zhromáždenie so životom a dielom Roberta Nanovica. Predniesol slávnostné laudatio (verejný slávnostný prejav), kde poukázal aj na jeho slovenské korene. Nanovic toto zaslúženie získal za angažovanosť pri rozvoji katolického vzdelávania a vedeckej činnosti na Slovensku a v zahraničí. Zároveň aj za akademickú podporu, ktorú Katolíckej univerzite dal prostredníctvom jeho inštitútu. Po súhlase rektora Jaroslava Demka následoval promočný akt. Samotný Robert Nanovic nebol na slávnosti prítomny, avšak jeho čestné ocenenie za neho prebral bývalý riaditeľ Nanovic Institute a zakladateľ CUP – James Mcadams. Vďakou Katolíckej univerzity bol čestný titul „Doctor honoris causa“ (Dr. h. c.)
Ide o „čestný doktorát“, ktorý univerzity udeľujú svojím zamestnancom alebo aj iným partnerom za špeciálne zásluhy a prínosy.
Konferencia sa niesla v duchu príbehov významných ľudí
Zvyšok dňa a aj ten následujúci prebiehalo predstavenie príspevkov domácich aj zahraničných hostí. Za Katolícku univerzitu zastupoval Marek Babic s príspevkom o profesorovi Jozefovi Ďurčekovi. Ide o významného človeka, korý bol počas svojho života rektorom a emeritným profesorom Katolíckej Univerzity v Ružomberku.
Ďalší príspevok ešte odznel od dekana Teologickej fakulty v Ružomberku – Radoslava Lojana. Ten sa venoval osobnosti Ladislava Hanusa. Hanus pôsobil v roli kňaza, historika umenia, profesora, filozofa, prekladateľa, publicistu a esejistu. Zaujímavosťou je, že v roku 2005 bol titul „Doctor honoris causa“ od Katolíckej univerzity udelený aj jemu. Bolo to však už po jeho smrti, pretože svet opustil v marci 1994.
V príspevkoch odzneli aj ďalšie významné mená. Krisztian Vincze sa venoval kardinálovi Péterovi Pazmánymu, predstaviteľovi protireformácie v Habsburskej monarchii. Andriy Mykhaleyko si posvietil na osobnosť Andreya Sheptytsky, ktorý ovplyvnil vývoj vzdelávania na Ukrajine.
Súčasťou príspevkov bolo aj mnoho ďalších. Posolstvom tejto 2-dňovej konferencie bolo zdieľanie príbehov zakladateľov a významných osobností katolických univerzít.