Skip to main content

Takto sa navzájom podpichujú obyvatelia Detvianskej Huty. Obce, v ktorej to už nie je ako kedysi, keď bola krčma takmer v každom kúte dediny. Ak by sme to spočítali, ešte pred desiatimi rokmi by sme tu narátali dohromady štyri podniky, v ktorých sa dalo posedieť v zime pri dobrom čaji s rumom, v lete pri kvalitne vychladenom pive.

Dnes sú „Huťania” radi, že majú možnosť dať sa do Pohody. Nehovoria tak náhodou. V obci totiž funguje už len jediný podnik, ktorý vyššie spomínané služby ponúka. Volá sa Bar Pohoda.  Za uhasením smädu tam chodí množstvo Huťanov. Medzi nimi sú aj stáli štamgasti, ktorí tam sedia na dennej báze od momentu kedy prídu z práce, až po záverečnú. Majú tam svoj prechodný domov.

Prechodný domov tam má postupne aj majiteľka Jarmila Krekaňová, ktorá Pohodu otvorila v lete 2019. „Celá myšlienka podniku vznikla tak, že sme chceli kúpiť tieto priestory pre moju predajňu s mix tovarom,” uviedla majiteľka bývalého rodinného domu. Ako spomína, kúpu domu vyšperkovala dobrým nápadom. „Keď sme s manželom videli, koľko priestoru je v celom dome, povedali sme si, že tu okrem predajne zriadime aj bar.” upresnila majiteľka podniku, v ktorého vnútorných priestoroch je zakázané fajčiť.  „Hlavný účel baru bol, aby sa mladí mali kde stretávať,” doplnila. A mladí z dediny potvrdzujú, že sú z tohto nápadu naozaj nadšení. „Je skvelé, že v dedine uprostred malebnej prírody je takýto seriózny podnik. Miesto, kde sa môžete v pokoji porozprávať s kamarátmi po ťažkom dni v práci,” pochvaľoval si služby baru zákazník Martin. „Je tu všetko čo potrebujem a majú tu pekné a šikovné barmanky,” konkrétnejšie doplnil kamaráta jeden z najvernejších zákazníkov Tomáš.

Súčasťou Pohody je aj predajňa s mix tovarom, ktorá kedysi sídlila v inej budove v dedine. „Predtým, ako som obchod presťahovala sem sa moja predajňa volala Radosť,” zaspomínala voľnočasová volejbalistka. So všetkým jej ochotne pomáha manžel Stanislav. „Cítim sa niekedy ako sluha,” nadhodil s veľkou dávkou humoru.  „Ale manželke so všetkým veľmi rád pomôžem,” dodal.

Spolu tak riadia aj predajňu, v ktorej možno dostať viacero druhov tovaru. „Okrem krmovín a darčekových predmetov si môžu zákazníci pred Vianocami kúpiť aj vianočný stromček. Preto pozývame všetkých, aby neváhali a prišli do Pohody,” dodala na záver Jarmila.

Martin Kret

Leave a Reply