Skip to main content

Počet voľných lôžok zatiaľ prevažuje nad počtom obsadených.

Počet pozitívnych testov na ochorenie Covid-19 od polovice novembra stúpal alebo sa pohyboval v podobných hodnotách. Hovoríme pritom o číslach prepočítaných na 10 000 obyvateľov. Najviac potvrdených testov za posledné tri týždne zaznamenali v okrese 30. novembra. Bolo ich 197, z toho 144 bolo PCR testov.

Najmenej pozitívnych testov zaznamenali 16. novembra. Pozitívny výsledok vtedy dostalo 96 ľudí. Výraznejší zlom nenastal ani po zavedení plošného lockdownu, ktorý vstúpil do platnosti 25. novembra.

Počet hospitalizovaných na 10 000 obyvateľov dosiaľ nepresiahol hranicu desiatich hospitalizovaných, no zároveň ich nebolo menej ako šesť. Posledné štyri dni sa krivka udržiava na čísle sedem.

„Operácie sa výrazne zredukovali. Samozrejme, akútne a nevyhnutné operácie sa robia aj naďalej,“ priblížila zástupkyňa primára Jana Rybanská z Anestéziologicko-resuscitačného oddelenia v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne. V rozhovore s Jurajom Fačkom dopĺňa, že na oddelení ležia prevažne covidoví a resuscitační pacienti, teda tí, ktorí potrebujú podporu životných funkcií. „Ak by sme im nedávali kyslík, zlyhali by im všetky životné orgány. Bez neho nemôžu fungovať.“

Počet obsadených lôžok zatiaľ neprekročil hranicu 50-tich percent. Najmenej obsadených lôžok bolo 13. novembra – 22. Celkovo je pre covidových pacientov dostupných 69 lôžok.

Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny je o 0,3 % vyššia ako na celom Slovensku. Okres Dolný Kubín sa spomedzi všetkých 79-tich okresov nachádza na 13. mieste. Druhú dávku dostalo 47,45 % obyvateľov, čo je takmer o 4,5 % viac ako je celoslovenská zaočkovanosť. Tá sa pohybuje na hodnote 42, 98 %. Okres je však 18. v poradí. Tretiu dávku zatiaľ dostalo 3 207 ľudí, teda 8,14 % obyvateľstva okresu. Všetky údaje vyplývajú zo štatistík, ktoré zverejnil portál Dáta bez pátosu.

Autor

Monika Žigová

Leave a Reply