Skip to main content

Inštruktor sebaobrany Pavel Houdek prednášal o charakteristike správania násilníka a o prevenciach napadnutia.

V utorok, 28.11 bola Aula Jána Pavla II. miestom pre prednášku s názvom “Ako reagovať na násilie”. Organizátorom prednášky bolo Poradenské centrum Katolíckej univerzity v spolupráci s inštruktorom sebaobrany Pavlem Houdekem.

Pavel Houdek sa sebaobrane venuje 25 rokov, okrem toho vyštudoval kriminólogiu, venuje sa právu, na jeho web stránke propaguje vegánstvo a nahráva podcasty.

Spolu s manželkou Jasmínou Houdek sú autormi knihy „Moderní sebeobrana”. Napísal aj knihu „Jak na veganství”.

Interaktívnou prednáškou poučil o tom, ako sa vyhnúť násiliu.

Prednášajúci profesionál nie len rozprával, ale aj fyzicky prednášal situácie s útočníkom a obeťou. S pomocou študentky z publika napodobňoval situácie, v ktorých bolo očividné že osoba chce zaútočiť, neverbálne znaky ako vstúpenie do osobného priestoru či prílišné obzeranie si obete. Houdek interaktoval aj s publikom. Zúčastnení trénovali hlasné a jednoznačné “NIE” pre útočníka či sebavedomý a naopak skľúčený postoj tela. V dvojhodinovej prednáške bol priestor aj na otázky, týkajúce sa situácii spojených s násilným správaním, ochranou seba, ochranou inej osoby ktorá je ohrozená násilníkom alebo aj domáciemu násiliu.

Dôležité je riadiť sa svojou intuíciou

Podľa P.Houdeka vyvoláva slovo “sebaobrana” v mnohých predstavu fyzického bránenia sa pri útoku.

Jasné, že sú dôležité aj chmaty a údery, ale to podstatné sa deje pred tým, pretože 90% všetkých útokov dokážete odvrátiť a ubrániť sa im pred tým, než na vás páchateľ tie ruky dá” naznačil P. Houdek. Dôležité je podľa neho ovplyvniť postoj a reč tela a taktiež ovplyvniť našu pozornosť v zmysle vnímania prostredia a ľudí okolo seba.

Sebaobranou teda nie je len samotné využitie sily a útoku ale aj prevencia pred napadnutím.

Prvá vec je poslúchať svoju intuíciu. Keď sa mi niečo nezdá a niekto sa mi nepáči, tak veľmi nepátram po dôvodoch a nepresviedčam sa, že to tak nie je, ale niečo urobiť. Ak môžem ísť preč, pôjdem preč. Ak môžem vystúpiť, tak vystúpim. Keď už mám interakciu s tým človekom, tak dať ruky pred seba, dať nejaky jasný rozkaz, povedať mu “hej, nechajte ma!” „choďte preč!” alebo “nie!” “ odkázal Houdek.

Útočník mieru na slabšiu skupinu

Houdek s publikom interaktovali aj o tom, kto je slabšia skupina pre násilníkov. Zhodli sa na dôchodcovi, žene, dieťati, hendikepovanej osobe, tehotnej žene, turistovi, cudzincovi a matke s dieťaťom. Zaradili tam aj opitého človeka, človeka so slabším postojom, nepozorného človeka, s plnými rukami alebo keď je úplne sám.

Spoločnou snahou prednášajúceho a jeho publika bol opis typického násilníka.

Od študentov zazneli rôzne názory a medzi nimi aj postoj k tomu, že násilník môže mať na sebe extravagantné oblečenie. S tým však Houdek nesúhlasil.

Mám pre vás zlú správu. Typického páchateľa podľa vzhľadu nespoznáte. Typicky páchateľ je ktokoľvek. Vyzerá ako vy.” povedal Houdek.

Som svedok: Pomôžem alebo utečiem?

Na podnet otázky z publika sa P .Houdek venoval situácii, keď my vidíme niekoho, kto je napadnutý. Podľa neho je faktom to, že keď sa niekoho napadnutého zastaneme, tak je veľmi pravdepodovné že sa náhradným terčom útoku staneme my.

Preto apeluje dôležitosť na to, že si vopred musíme premyslieť, či máme dostatočné schopnosti na to, aby sme sa osoby v nebezpečí zastali, pripadne či sme ochotní riskovať zranenia.

Čím pomôžete úplne najviac je to, že vyberiete z vrecka telefón a zavoláte 158” radí skúsený inštruktor.

Podľa neho je ďalším riešenim na páchateľa zakričať a po zmene jeho smeru ku vám začať utekať a tak oslobodiť napadnutú obeť. Pripadne do toho zapojiť ďalších ľudí a takto vystrašiť páchateľa.

Študenti na prednášku reagujú pozitívne

Na prednáške boli prítomní študenti z rôznych odborov. Do rozhovoru s Houdekom sa jedna časť aktívne zapájala a ďalšia časť počúvala.

Najviac ma asi zaujalo to, ako reagovať keď sme v role svedka nejakého napadnutia, lebo mne sa to už stalo. Bývam pri krčme, tak sa mi už viac krát stalo, že tam došlo k nejakej potýčke a preto mi napadlo že ako asi by mal človek reagovať, ak sa stane svedkom.

povedala študentka psychológie.

Podľa mňa sú dôležité charakteristiky útočníka, to ako podozrivo sa môže správať a čo môžme predvídať.”

poznamenal študent žurnalistiky.

Diana Dereninová

Leave a Reply