Skip to main content

Rada by som komentár začala optimisticky. Žiaľ, udalosti z posledných mesiacov mi nepomáhajú. Hádky medzi koaličnými partnermi. Útoky a osočovanie. Do kokteilu primiešame ešte nespokojnosť a frustráciu občanov a nápoj je hotový.

Vyššie opisované skutočnosti reflektujú spoločensko-politickú klímu, v ktorej sa nachádzame už nejaký ten piatok. Rozbroje lídrov dvoch najsilnejších strán súčasnej vládnej garnitúry, za ktoré by sa v niektorých situáciách nemuseli hanbiť ani deti na pieskovisku. Štiepenie na dva tábory v strane Za ľudí, od ktorej sa, mimochodom, už stráni aj jej vlastný zakladateľ – bývalá hlava štátu Andrej Kiska, neprišli len tak.

Hoci v prvom prípade si už Slováci nedobrovoľne zvykli na to, že iskrenie dvojice Matovič-Sulík je tu odnepamäti rovnako ako nedeľný slepačí vývar od mamy.

Keď sa už môže zdať, že konflikt medzi nimi je zažehnaný, príde nový impulz na rozdúchanie väčšieho či menšieho sporu. Je jedno, v akom je rozsahu, hlavne, aby nejaký existoval. Aspoň takto by sa to dalo vyčítať zo správania bývalého premiéra. Ako keby si chcel prihrať politické body a popularitu aj  za cenu poškodenia reputácie materskej strany. Tú vlastnú si zničil už dávno pred slávnou tlačovkou na košickom letisku, kde spolu s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim vítali očkovaciu látku Sputnik V.

Po pár mesiacoch ani jeden z nich nie je na svojej pozícii. Krajčiho vymenil bývalý riaditeľ ružomberskej nemocnice Vladímír Lengvarský. Igor Matovič sa presunul na ministerstvo financií. Jeho nástupca Eduard Heger je predsedom vlády len  chvíľu, no už teraz je vidieť, že zvláda verejnosti komunikovať aj nepopulárne rozhodnutia s chladnou hlavou bez osočovania a prehnaných emočných reakcií, čo sa, žiaľ, jeho predchodcovi nedarilo.

Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam treba podotknúť, že súčasná vláda každým dňom tancuje na tenkom ľade. Nielen pre excesy dvoch mužov, ale aj pre segmentáciu v najmenšej koaličnej strane, kde si ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dovolila otvorene a hlasno nesúhlasiť s názormi predsedníčky Veroniky Remišovej. Strana Za ľudí opakovane v prieskumoch verejnej mienky ťahá za kratší koniec a v nasledujúcom volebnom období by neprekročila ani len vstupný prah parlamentu. Preto je veľmi pravdepodobné, že v súčasnom zložení vládnu naposledy. Iba, ak by som sa mýlila.

Zdroj: Shooty

Natália Štepanovičová

Sarkastická kávičkárka, ktorá sa neberie vážne. Očarila ju printová aj rozhlasová žurnalistika. Okrem kofeínového nápoja má rada umenie, politiku a literatúru. Zaujíma sa aj o témy, ktoré súvisia s duševným zdravím.

Leave a Reply