Skip to main content

RTVS zažila v roku 2018 rušné obdobie. Všetko začalo zvolením Jaroslava Rezníka za generálneho riaditeľa RTVS. Toto miesto získal hlavne vďaka poslancom SMERU a SNS, ktorí ho na tento post zvolili. 

Prvou kauzou Jaroslava Rezníka sa stalo zastavenie investigatívnej relácie Reportéri. Dá sa povedať, že tu to celé začalo. Išlo o jedinú investigatívnu reláciu vo vysielaní slovenských televízií na Slovensku. Relácia mala podľa Rezníka skončiť kvôli množstvu sťažností. Žiadnu sťažnosť ale nikdy nespomenul. Zastavenie relácie zaznelo na vôbec prvom stretnutí s redaktormi Reportérov. 

Zrušenie relácie vyvolala rozruch aj v samotnej RTVS. Niektorí redaktori spravodajstva v RTVS podporili svojich kolegov. Zastala sa ich Zuzana Kovačič Hanzelová, Gabriela Kajtárová, Michal Katuška, Matúš Dávid, Katarína Jánošíková a Martin Strižinec. 

Odchody redaktorov 

Ešte väčšie rozhorčenie novinárov nastalo po výpovedi, ktorú dostala Oľga Baková. V Slovenskom rozhlase pracovala ako šéfeditorka pre zahraničie. Po výpovedi jednej z najskúsenejších novinárok sa ozvalo 60 novinárov verejnoprávneho média. Novinári kritizovali atmosféru v spravodajstve, prístup vedenia, pretláčanie respondentov do reportáži. V otvorenom liste sa novinári ohradili aj voči novému riaditeľovi spravodajstva Vahramovi Chuguryanovi, ktorý bol proti noseniu odznakov AllForJan. Redaktorov informoval, že odznaky by nemali nosiť. Podľa neho išlo o politiku. Odznaky vznikli ako spomienka na zavraždeného Jána Kuciaka. 

„Náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky. Je to lož,“ píše sa v otvorenom liste od šesťdesiatich novinárov. 

Na kritiku reagoval aj samotný Rezník: „Fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili,“ povedal riaditeľ RTVS ku kauze.  

Po ďalších nezhodách dostala časť novinárov výpoveď a druhá časť podala hromadnú výpoveď. Situácia sa zrodila potom, čo sa redaktori nevedeli dohodnúť s riaditeľom Jaroslavom Rezníkom. 

„Naše rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Máme deti, hypotéky aj záväzky, ale hlavne – máme túto prácu veľmi radi. Nedokážeme ju však za týchto okolností v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz,“ zneli slová novinárov. 

Situácia znepokojovala aj ostatné slovenské médiá. Podľa ich slov nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. Dokopy ich podporilo viac ako 200 novinárov.  
 

Andrej Danko a RTVS 

Jednou zo zásadných tém bolo pretláčanie politikov do vysielanie. RTVS často tlačila na obrazovku Andreja Danka. Vedenie televízie chcelo pretlačiť do večerných novín reportáž o návšteve známeho ruského šachistu Anatolija Karpova, ktorý prišiel na vianočný šachový turnaj organizovaný Andrejom Dankom. Editori to odmietli a nakoniec reportáž skončila v športových novinách. Naopak, pri kauze telefonátov Andreja Danka s Alenou Zsuzsovou sa RTVS rozhodla stiahnuť reportáž a informovali o tejto téme len v krátkosti. Vahram Chuguryan na porade varoval kolegov, aby sa nenechali zaťahovať do kampane. Po tom, ako v RTVS stopli pripravené reportáže o tejto téme, dali z verejnoprávneho rozhlasu výpovede redaktori rozhlasového spravodajstva Michal Katuška a Erik Potocký.  

Kvôli SNS sa menili pravidlá aj pred parlamentnými voľbami. RTVS plánovala do záverečnej diskusie pozvať lídrov siedmich najsilnejších strán. Posledný prieskum ukázal, že SNS sa pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti. Podľa jej preferencii by sa to poslednej predvolebnej diskusie nevošla. RTVS sa tak rozhodla zmeniť pravidla a pozvala 9 strán. Medzi nimi už figurovala aj strana Andreja Danka SNS. Práve táto strana nominovala Jaroslava Rezníka na pozíciu generálneho riaditeľa RTVS. 

Zdroj foto: rtvs.sk

Adam Oleš