Skip to main content

Začiatkom novembra sa rozpútal na jednej zo sociálnych sietí odporný novinársky útok na speváčku Simu Magušinovú. Dôvodom bola jej tvorba, v ktorej často odkazuje na svoju vieru v Boha.

Politickému komentátorovi z Denníka SME Petrovi Tkačenkovi a publicistovi Radovi Ondřejíčkovi, ktorého publikum (ne)pozná pod pseudonymom Cynická obluda, nerobí problém urážať ženu a ani vysmievať sa ľudom so zdravotným znevýhodnením. Pán Ondřejíček pesničkárku odbil jednoducho: ,,Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým.“ Zverejnenou reakciou ukázal nulovú mieru empatie, ktorú súdiac podľa vyššie uvedeného výroku prechováva k jednej zo skupín našich spoluobčanov. Tak isto obaja z nich celému národu v priamom prenose predostreli absentujúci morálny kredit.

Určite by niektorí z vás argumentovali tým, že sloboda slova je naše základné ľudské právo. Áno, je. No mali by sme byť schopní ľudsky odhadnúť, čo ešte patrí pod slobodu slova a prejavu a čo už nie. Ako uvádza Etický kódex Denníka SME v bode II ,,Denník SME vyznáva hodnoty osobnej slobody, spravodlivosti a slušnosti. Vo svojej práci sa snaží o presadenie týchto hodnôt v spoločnosti.“ Položíme si elementárnu otázku, porušil spomínaný redaktor etický kódex alebo nie? Odpovedať si môžeme sami. Ani túto základnú podmienku Peter Tkačenko nesplnil.

Je to viac ako odsúdeniahodné aj zo strany šéfredaktorky Beáty Balogovej, ktorá tak urobila až dva dni po jej prvom statuse na sociálnej sieti. Svojho zamestnanca prekvapivo nijak zásadne nepotrestala. V prvom statuse však uviedla, že „nechceme prísť o privilégium humoru, vtipu, irónie, dokonca aj ostrej, ktorá môže udrieť tam, kde bolí. Potrebujeme karikatúry, dokonca aj o náboženstve, fanatizme, ale práve preto potrebujeme citlivo hľadať hranice.“

V tomto momente prichádza dôležitá otázka: Naozaj sa čudujeme, že sa spomínaný komentátor necíti previnilo, keď za svoj skutok nedostal v lepšom prípade pokutu a v tom najhoršom okamžitý vyhadzov? Takéto správanie je absolútne neprípustné. Obzvlášť v situácii, keď pracujete ako novinár v mienkotvornom periodiku a svojím vyjadrovaním aj na vašom súkromnom profile prezentujete nielen seba, ale aj redakciu, pre ktorú publikujete.

Medzitým, ako Balogová prehodnocovala svoje vyhlásenie, odsúdila komentátorovo správanie nielen časť novinárskej obce, ale aj politici či dokonca generálny prokurátor Maroš Žilinka.

 Žiaľ, podľa prezentovaných komunikačných schopností je zjavné, že novinár Tkačenko a publicista Ondřejíček nemajú dostatočnú sebareflexiu. Tvrdenie môžeme ilustrovať aj na príklade, keď sa komentátora jeden pán na sociálnej sieti, na ktorej komunikácia prebehla,  opýtal, či už bol na koberčeku u šéfredaktorky. Peter Tkačenko mu bez štipky ľútosti – súdiac podľa toho, že sa speváčke doteraz neospravedlnil a asi ani neospravedlní – odpovedal, že ak by sa tak stalo, už by pre konkrétne médium nepracoval.

Pokiaľ nebudeme v našich životoch zveľaďovať zásady slušnosti a kultúrnosti bude nielen v mediálnych kruhoch takých Tkačenkov omnoho viac. Prosím, pamätajme na to.

Natália Štepanovičová

Sarkastická kávičkárka, ktorá sa neberie vážne. Očarila ju printová aj rozhlasová žurnalistika. Okrem kofeínového nápoja má rada umenie, politiku a literatúru. Zaujíma sa aj o témy, ktoré súvisia s duševným zdravím.

Leave a Reply