Skip to main content

Aké platia pravidlá pre bežných ľudí na sociálnych sieťach? Žiadne. A aké platia pravidlá na sociálnych sieťach pre novinárov? Žiadne, až na pár výnimiek. V súčasnosti je prirodzené vyjadriť svoj názor na sociálnej sieti. Otázka znie, do akej miery je obsah prípustný.

Slovenská spoločnosť sa na sociálnych sieťach vyjadruje ku všetkému. K politickým vyjadreniam, športovým výsledkom, pravde či klamstvu o Covide, homosexualite a ďalším podstatným i nepodstatným problémom. Tak ako bežný človek, tak aj novinár má právo verejne prezentovať svoj názor. Rozdiel je však v tom, že novinár svojimi názormi formuje verejnú mienku viac ako bežný občan. 

Pred niekoľkými dňami uzrel svetlo sveta i podnet na diskusiu od Petra Tkačenka, novinára z denník SME. Pokračovanie pevne vzal do rúk jeho kolega Rado Ondřejíček. I novinár sa chce so svojimi názormi podeliť s verejnosťou, preto za uverejnením Tkačenkovho statusu nevidím nič zlé. Poburujúci na tom je výber slov, ktorý bol v príspevku použitý. Nechať sa zašiť, či postihnutí kresťania. Hanopis v tomto prípade nenapísal na Simu, ale na samého seba i redakciu.

Redakciu preto, pretože názory a postoje novinára sú vnímané ako názory média, v ktorom pracuje. Etický kódex denníka SME hovorí, že každý novinár sa riadi základnými hodnotami počas zverejňovania názoru na sociálnej sieti. Toto pravidlo však autor príspevku odignoroval. Prv to odignorovala i šéfredaktorka Beáta Balogová, ktorá sa ku všetkému postavila veľmi vlažne.

Denník SME sa, po neuváženom zverejnení statusu svojho redaktora, stal ešte o čosi viac liberálnejším. Týmto zverejnil úprimné názory ľudí, ktorí denníku nalepili nálepku odporca kresťanov.

Veronika Rusnáková

Leave a Reply