Skip to main content

Platy na východe a západe Slovenska sú veľmi rozdielne. V týchto častiach Slovenska sa však odlišujú aj ponuky práce. Niektoré pozície v Bratislave sú o 100% lepšie platené ako na východe.

Životná úroveň na východe a západe je výrazne odlišná. Východ je chudobnejší nie len v platovom ohodnotení, ale aj v ponukách práce. Lepšie pracovné ponuky zvyčajne nájdete na západe. Aj preto odchádza z východu veľa ľudí za prácou a lepším životom na západ. Naopak, bývanie v Bratislave je častokrát drahšie ako napríklad v Bardejove a Prešove.

Ako to naozaj je? Je pravdou, že si ľudia na západe dokážu zabezpečiť lepšiu životnú úroveň ako ľudia na východe?

Mzdy v pracovných odvetviach

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil priemernú mzdu za prvý polrok tohto roka. Priemerná mzda na Slovensku v 2. štvrťroku 2021 pokorila hranicu 1 200 eur. Je to rast o viac ako 8% v porovnaní s obdobím pred pandémiou COVID-19.

V tomto polroku sa síce zvýšili platy v stravovacích a ubytovacích zariadeniach až o 20,7%, no pri tomto odvetví išlo z časti len o dorovnanie z minulého roka, kedy sa výška mzdy dostala na hodnotu z roku 2019, čo zapríčinila pandémia. Platy v tomto odvetví sú stále najnižšie a dosahujú len 55% z priemernej mzdy na Slovensku, čo činí 664 eur. V tomto roku mala najvýraznejší rast priemerná mzda v zdravotníctve a sociálnej pomoci, kde stúpla až o 23% .

Rozdielne mzdy v krajoch

Keďže sa venujeme konkrétne západu a východu Slovenska v otázke príjmu, tak si spomenieme priemerné mzdy v konkrétnych regiónoch za tento polrok. Priemerná hodnota mzdy stúpla vo všetkých krajoch, no najvyšším prírastkom sa môže pochváliť Žilinský kraj s 13,8% a hneď za ním bol Prešovský kraj s nárastom o 13,4%.

Prekvapil Bratislavský kraj iba so 7,4%, čo bol najnižší rast za prvý polrok, avšak v tomto kraji je stále priemerná mzda nadpriemerom celého hospodárstva SR. Teda aktuálnym priemerom pre Bratislavský kraj je 1467 eur, zatiaľ čo v Prešovskom kraji je to len 933 eur. Ostatné kraje na tom tiež nie sú ani zďaleka tak dobre, ako je na tom západ. Košický kraj mal vyšší nárast ako západ, no aj tak ich nedobehol a jeho priemerná mzda je 1152 eur. Nárast viac ako 10% za tento polrok dosiahli Nitriansky, Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj.

Len pre zaujímavosť: na Slovensku ešte stále nie je vyriešený problém rovnakých platov pre mužov a ženy. Ženy dostávajú v priemere o 29% nižšie platy ako muži.

Rozdiel na východe a západe je veľký

Porovnajme si teda Bratislavský kraj, kde je plat 1467 eur a Prešovský kraj, kde je mzda 933 eur. Rozdiel je tam až 534 eur. Tieto čísla hovoria za všetko. Niektorí nemajú na výber a radšej sa presťahujú z východu na západ, príčinou čoho je zvýšená migrácia.

V nižších pracovných pozíciách ako chyžná, krajčír alebo predavačka nie je veľký rozdiel v zárobku. Zvyčajne zarábajú okolo 600 eur. Niektorí však niekedy nemajú ani minimálnu mzdu. Jedine v Bratislave za takúto prácu dostanete viac, a to o 100 eur. Rozdiely sú aj na vyšších pracovných miestach. Ako generálny riaditeľ v Bratislavskom kraji môžete zarobiť viac ako 6 500 eur, na východnom Slovensku dostane len 5 000 eur. Výkonný riaditeľ zarobí až o polovicu viac v Bratislave ako na východe, vyplýva zo štatistík ŠÚ SR.

Väčší výber pracovných ponúk a bývanie

V Bratislave sa skôr uchytia na lepšej pracovnej ponuke, pretože ich tam je oveľa viac ako na východe.

Keďže je tam vyššia mzda, tak bývanie je finančne náročnejšie ako na východe. Ceny nehnuteľností a prenájmy na západe idú každým dňom rapídne nahor. Jeden a pol izbový byt v Bratislave stojí 520 eur mesačne, pričom v Prešove takýto byt zoženiete aj za 400 eur.

Predsa bývanie sa od seba v priemere líši len o 120 eur na mesiac, no mzda je v Bratislave vyššia o 534 eur.

Radoslava Podubinská

Radoslava Podubinská