Skip to main content

Excentrický výrobca čokolády Willy si už pri prvom výskyte v príbehu získal množstvo fanúšikov. Táto postava si nepochybne vyžadovala samostatný film, ktorý aj dostala. No uspokojil túžbu divákov dozvedieť sa o Willym viac?

Muzikál sa príliš nevŕta v charaktere postáv a dbá skôr na rozprávkový element. Je to cítiť počas celého filmu a detský divák to určite ocení. Pre starších môže takýto štýl pôsobiť skôr odľahčujúco. Sledujeme príbeh zasadený niekoľko rokov pred Továrňou na čokoládu. Môžeme vidieť mladého Willyho, ktorý už síce vie vyrábať čokoládu, no nikde s ňou zatiaľ neprerazil. Po tom, čo pricestoval do Európy s ňou má veľké plány, avšak nepriaznivé okolnosti ho zdržia na mieste. Po celý film. Áno, prakticky celý čas sledujeme, ako sa majster čokolády snaží rozbehnúť biznis a vykúpiť z pasce, do ktorej sa chytil. Nie že by to nebolo zaujímavé, no neposkytne to dostatok očakávaných informácií z Willyho života. Na druhú stranu ale môžeme viac preskúmať jeho charakter a vidieť, ako reaguje na rôzne situácie. 

Timothée Chalamet sa svojej role uchopil hodnoverne a jeho výkon dodáva filmu na kvalite. Zároveň je však asi jedinou postavou, ktorá sa z filmu dá zapamätať. Nejde pritom o to, že by boli ostatné postavy nekvalitné, no slúžia len ako akési kulisy pre Willlyho dobrodružstvo. Vytvárajú mu funkčné prostredie a stavajú ho do rôznych situácií, no všetko sú to len rozprávkové stereotypy. Malé dievča Nudlička, ktorá sa chytila do rovnakej pasce ako Willy je ešte relatívne zaujímavá, no ostatné postavy sú naozaj napísané len na jeden riadok. Do rodinného muzikálu to však zapadá.

Po vizuálnej stránke je film veľmi pekný a farebný. Štandardu moderného CGI sa síce drží, no nesnaží sa ho prekonať. Hudba a spev majú tiež pomerne dobrú úroveň, no niekoho, kto nefandí muzikálom nemajú čím ohúriť. A týmto spôsobom by sa vlastne dal opísať celý film. Pekný, farebný a veselý muzikál, ktorý však ostáva len muzikálom. Pri takej zaujímavej postave ako je Willy Wonka skúma príbeh len veľmi skromne. To je možno škoda, no na druhú stranu aj dobre vzhľadom na to, akým katastrofálnym smerom sa uberajú dnešné filmy. Ak teda nečakáte majstrovské dielo a chcete len na chvíľu vypnúť, Wonka vás určite neurazí. 

obrázky / sterkinekor.com

Rastislav Červeň

Leave a Reply