Skip to main content

Počas posledného októbrového týždňa prišiel študentom žurnalistiky do Ružomberka odovzdať dlhoročné skúseností moderátor, ktorého pozná celé Slovensko. Workshopov, ktoré usporiadalo kreatívne centrum RTVS sa zúčastnili nadšenci zo všetkých ročníkov.

Dlhoročný moderátor a takisto pedagóg – Patrik Herman prišiel do Ružomberka počas dvojdňového workshopu, stalo sa tak v dňoch 25.-26. októbra. Vtedy v mediálnom centre prednášal pred všetkými ročníkmi z Katolíckej Univerzity. 

Prišiel odovzdať skúsenosti, ktoré nenájdete v skriptách 

Investigatívny moderátor, ktorý dlhé roky pôsobil napríklad aj v TV Markíza momentálne pracuje vo verejnoprávnej televízii a do Ružomberka vycestoval s jasným cieľom. Študentom žurnalistiky sa snažil odovzdať čo najviac zo svojich dlhoročných skúsenosti. Svoje prednášky postavil na praktických ukážkach práce a veciach, ktoré sa nedajú načítať v učebnici. 

„Keď mám takúto príležitosť a stretávam sa s ľuďmi, ktorú chcú pôsobiť naozaj v žurnalistike a sú aj o tom presvedčený, že to chcú robiť tak vlastne sa im snažím odovzdať niečo z tých mojich skúseností. Niečo čo nenájdu bežne v skriptách o čom nehovorí žiadna teória. Pretože sú to vlastne zážitky a skúsenosti z tej praxe. To čo prináša naozaj ten žurnalistický život. A dúfam, že aj za tieto dva dni čo sme spolu absolvovali tak sa na nich veľa nalepilo a v tej ich budúcej praxi im to pomôže,“ prezradil nám Patrik.

V Ružomberku študujú odhodlaní budúci novinári 

Študenti od prvého až po piaty ročník boli počas prvého dňa rozdelený do troch skupín v ktorých spoločne vytvorili krátku reportáž s vtipným podtónom. Práve toto bola pre mnohých úplne nová skúsenosť a kameru držali vôbec po prvýkrát. Mladí novinári si však okrem práce s kamerou či strihom zažili aj skutočný časový stres s vymyslením vlastnej témy. Každá skupina sa však so zadaním popasovala výborne a všetkým trom sa podarili slušné diela. 

Ako sme mohli sami vidieť nevadilo im ani dlhšie časové rozpätie workshopov, ktoré sa konali od rána až do popoludnia. Aj v poobedných hodinách sme však na študentoch v prítomnosti Patrika spozorovali úsmevy na tvári a chuť naučiť sa niečo nové. 

„Dni s Patrikom Hermanom boli veľmi naučené. Myslím si, že každý z nás si z toho zobral presne to čo chcel. Všetci sme si tu našli svoju obľúbenú činnosť z médií. Ako prváci sme mohli skúsiť, čo nás najbližšie roky v škole čaká a bolo to veľmi zaujímavé. Preto nám nevadilo ani zostať v škole dlhšie ako sme mali. Jeho skúsenosti sú naozaj veľké a máme sa od neho ešte čo učiť. Som veľmi rada, že som vďaka škole dostala takúto možnosť,“ potvrdila prváčka Alexandra.

Autor

Lucia Debnárová

Leave a Reply