Skip to main content

Ocenenou osobnosťou je Robert Nanovic z Nanovic Institute for European Studies sídliacom v Spojených štátoch amerických v štáte Indiana. Katolícka univerzita v Ružomberku odovzdala čestný titul 19. októbra v rámci konferencie Významné osobnosti katolíckych univerzít a ich príbehy.

Ocenený za zásluhy takmer po celej Európe

Robert Nanovic je známy tým, že pomáha katolíckym univerzitám v Európe pri ich rozvoji a intenzívne s nimi spolupracuje. Výnimkou nie je ani Katolícka univerzita v Ružomberku. Prínos Roberta Nanovica pre univerzity so špeciálnym poslaním a posolstvo ukryté v činnosti týchto inštitúcii  slovami svojho príhovoru potvrdil aj rektor ružomberskej alma mater Jaroslav Demko. „Formovať srdcia máme spoločne – od Ružomberka cez Zahreb, Budapešť, Ľvov, Ľublin, Tbilisi a Ingolstadt až po Paríž, Miláno a Notre Dame. Dnešné časy, ale aj tie, ktoré sú pred nami, potrebujú vzdelané, no najmä charakterné osobnosti. Lídrov, ktorí majú rozum i srdce na správnom mieste.“ Rektor taktiež zdôraznil posolstvo slávnostného aktu pre všetkých členov akademických obcí. „Nech je udelenie čestného titulu Robertovi Nanovicovi nielen poctou tejto osobnosti a prejavom za všetko čo urobil pre KU v Ružomberku, ale predovšetkým pozvaním pre nás všetkých, aby sme pokračovali v budovaní živých katolíckych ekosystémov, ktorých spolupráca prekoná vrchy, moria aj oceány.“  

Zhromaždenie v Aule sv. Jána Pavla II. , zdroj: Facebook

Plavba po Dunaji, zbúraný rodičovský dom a viaceré výskumné pobyty v USA

Roberta Nanovica k jeho aktívnej spolupráci s katolíckymi univerzitami podnietilo  obdobie, kedy sa s manželkou plavili po Dunaji a počúvali prednášky Roberta Wegsa, profesora histórie na University of Notre Dame. Počas prednášok a diskusií vzniklo rozhodnutie Nanovicovcov podporiť na University of Notre Dame vznik miesta, ktoré by sa venovalo európskym štúdiám. Vďaka tomuto kroku mohla Katolícka univerzita v Ružomberku realizovať viaceré výskumné či vzdelávacie pobyty za „veľkou mlákou.“ „Konkrétne išlo o viac než dvadsať výskumných pobytov na University of Notre Dame, vďaka ktorým mohli naši doktorandi úspešne dopísať svoje dizertačné práce či naši učitelia realizovať svoje výskumné aktivity,“ konkretizoval dekan Filozofickej fakulty Samuel Štefan Mahút.

Nie je žiadnym tajomstvom, že otec troch detí má slovenské korene. Jeho rodičia emigrovali v roku 1912 z do USA, kde sa o dvadsať rokov neskôr narodil. S Katolíckou univerzitou začal Robert Nanovic spolupracovať v Roku 2005, kedy sa po sympóziu katolíckych univerzít na University of Notre Dame rozhodol spolu s prorektorom Daliborom Mikulášom a prodekanom filozofickej fakulty Mariánom Kunom pricestovať na Slovensko. Chcel vidieť rodičovský dom, no ako v príhovore podotkol Mahút, ten už nenašiel. Vďaka tejto návšteve však začala spolupráca Katolíckej univerzity s americkou Univerzity of Notre Dame.

James McAdam a Jaroslav Demko pri odovzdávaní titulu, zdroj: Facebook

Oceňovanie v jeho neprítomnosti

Slávnostný akt udeľovania čestného titulu prebiehal v neprítomnosti Roberta Nanovica. Ocenenie zaňho prevzal jeho dobrý priateľ a riaditeľ Institute of European Studies James McAdam. Robert Nanovic je v poradí už devätnástym držiteľom titulu Doktor honoris causa na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pred ním toto ocenenie získali aj kardináli Jozef Tomko a Ján Chryzostom Korec. Jedinou ženou v ocenenej spoločnosti na KU je akademická maliarka Mária Spoločníková.

Odovzdávania čestného titulu sa zúčastnili členovia katolíckych univerzít z USA, Ukrajiny, Chorvátska či Maďarska, a nechýbal ani člen poradnej rady Nanovic Institute, legenda slovenského hokeja a člen siene slávy NHL Peter Šťastný.

Bývalý slovenský reprezentant Peter šťastný, zdroj: wikipedia
Martin Kret

Leave a Reply