Skip to main content

Občas pochybujem o svete, v ktorom žijem. Viem, že nie som jediná. Pred mnohými rokmi totiž francúzsky filozof René Descartes vyslovil svoj známy výrok: ,,Pochybujem, teda myslím, myslím, teda som.“ 

V poslednej dobe sa zamýšľam nad jednou vecou, ktorá ma miestami trápi, občas zaráža. Prosím, drahé celebrity, influencerky a nádejné youtuberky, zamyslite sa, prečo sa na sociálnych sieťach vystavujete sporo odeté a vymaľované tak, že by sa za váš mejkap nemusela hanbiť ani veľkonočná kraslica? Prečo chcete byť obdivované, lajkované a šérované? Prečo sa to vlastne pýtam?! Dnes aj tak peniaze hýbu svetom. Tieto ženy zapredajú vyfotošopovaný ksicht, vybielené zuby, drahé handry a najmä svoj charakter za pozornosť (ne)známych ľudí, ktorá by vyspelej slečne nechýbala. Podľa môjho názoru im chýba v spoločnosti normálny vzor. Vo väčšine rodín by to mala byť prirodzene mama, avšak nie každá z nás má šťastie na múdru, skúsenú a milujúcu ženu – matku. Možno toto je jeden z dôvodov, prečo sa tínedžerky snažia zapadnúť. Bez extravagantného a značkového oblečenia, výrazného mejkapu sa v partii neblysnete.

Puberta je náročná pre každého z nás, verte mi! Dovoľte mi situáciu ilustrovať na príklade. Dievčatko, volajme ju Sima, si týmto spôsobom hľadá  nových kamarátov a zároveň sa stáva školskou ,,drama queen“. Z normálnej, prirodzenej baby sa tak postupom času vyformuje drzá rebelka so slovníkom, za aký by sa nemusel hanbiť ani drevorubač. Blicovanie je jej druhou najobľúbenejšou činnosťou. Predbehlo ju len lajkovanie polonahých slečien z reality šou, ktoré sú pre ňu vzorom. Sima vie, že na to, aby sa stala obľúbenou jej treba okrem luxusného vzhľadu aj sponzora. Kde ho má nájsť? Brigády medzi jej vrstovníkmi predsa nie sú cool a rodičia jej márnotratnosť nepodporujú.

Chtiac-nechtiac preto piatkové noci využíva namiesto oddychu na bezhlavé alkoholové excesy. Tie sa väčšinou končia výplachom žalúdka. V lepšom prípade len hroznou rannou opicou. Tieto stavy a túžba po uznaní ju uspokojujú a dejú sa, takpovediac, pravidelne. Žiaľ, Sima nie je jediná, ktorá má predstavu o takomto spôsobe života. V dnešnej spoločnosti máme okolo seba minimálne jednu mladú ženu, ktorej sa to takto páči. Keď vidím slečny, ktoré sú stále opité, oblečené ako striptérky a špúlia pery pred zrkadlom iba pre dokonalú selfie,  mám chuť im najprv ukázať, kde je sever a potom ich vrátiť do reality, v ktorej môžeš žiť úplne bežne, skoro tuctovo. Ale toto asi Sime a ani podobným dievčatám nevyhovuje.

Ktovie, ako to bude pokračovať.  Ale ak to pôjde takto ďalej, mali by sme sa báť, či na školách nevymyslia predmet ,,Ako sa stať  vydržiavanou“. Pardón, kultivovanou ženou, ktorá miluje drahé oblečenie, ale zo všetkého najviac peniaze svojho zazobaného priateľa.

Natália Štepanovičová

Sarkastická kávičkárka, ktorá sa neberie vážne. Očarila ju printová aj rozhlasová žurnalistika. Okrem kofeínového nápoja má rada umenie, politiku a literatúru. Zaujíma sa aj o témy, ktoré súvisia s duševným zdravím.

Leave a Reply