Skip to main content

Študenti magisterského stupňa z katedry žurnalistiky FF KU v Ružomberku odpovedali na to, z akého hľadiska vojnová kríza na Ukrajine ovplyvní Slovensko a ich životy.

„Slovensko sa z hľadiska názorov opäť rozdelí na dve skupiny ako počas pandémie.“

Veronika Rusnáková

24 rokov

Už teraz môžem s istotou povedať, že vojna bude mať veľký dopad na Slovensko a jeho obyvateľov z finančného hľadiska. Aj dnes možno badať zvýšenú cenu benzínu či rožkov.

Ďalej si myslím, že Slovensko sa z hľadiska názorov opäť rozdelí na dve skupiny ako počas pandémie. Tých, ktorí sú proruskí a považujú vojnu za dobrý nápad, alebo tých, ktorí stále budú tvrdiť, že ide o vojnu medzi Američanmi a Ruskom, na ktorú dopláca Ukrajina.

Na druhej strane budú stáť tí, ktorí vojnu odsudzujú a podporujú Ukrajinu. No v tejto ťažkej situácii by sme sa nemali rozdeľovať, práve naopak. Sama som zvedavá, čo bude ďalej. Avšak verím, že všetko nakoniec dopadne tak, ako má, a z tohto konfliktu sa svet poučí.

„Momentálne si myslím, že môj život vojna na Ukrajine nijako väčšmi neovplyvňuje. Mám ale strach z toho, čo sa deje.“

Klaudia Bencúrová

23 rokov

Vojna na Ukrajine podľa mňa ovplyvní Slovensko najmä z ekonomického hľadiska. Niektoré materiály, napríklad stavebné, už chýbajú. Taktiež chýbajú niektoré potraviny, ktoré sa dovážali z Ruska a Ukrajiny. Zdražujú sa pohonné hmoty.

V mojom okolí pozorujem, že ľudia pracujúci v automobilkách už začínajú ostávať doma na nútenej dovolenke, pretože veľa súčiastok dovážali z Ukrajiny, a teda teraz už nemajú z čoho vyrábať.

Na úkor pomoci ľuďom z Ukrajiny sa budú musieť zvyšovať ceny. Myslím si, že na Slovensko nepríde vojna, ale nastane ekonomická kríza – a to ešte horšia, ako počas Covidu.

Momentálne si myslím, že môj život vojna na Ukrajine nijako väčšmi neovplyvňuje. Mám ale strach z toho, čo sa deje.

Od začiatku vypuknutia konfliktu cítim úzkosť, bezmocnosť a spolupatričnosť voči Ukrajine a jej ľuďom.“

Viktória Gičová

24 rokov

Vojnová kríza už teraz ovplyvňuje Slovensko. Doteraz sme si podľa mňa nevedeli ani len predstaviť, že sa bude vojnový konflikt odohrávať tak blízko nás. O to viac si to uvedomujem ja, pretože bývam na východnom Slovensku v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Okrem toho, že nás vojna zasiahla ako ľudí, ktorí cítia s ľuďmi utekajúcimi pred vojnou, rovnako táto vojna zasahuje aj našu ekonomiku. Už dnes to veľmi pociťujeme pri nákupoch v potravinách či pri natankovaní nášho auta.

Vojna na Ukrajine zďaleka ho neovplyvní tak ako ju ovplyvnila samotným Ukrajincom. Od začiatku vypuknutia konfliktu cítim úzkosť, bezmocnosť a spolupatričnosť voči Ukrajine a jej ľuďom. Vnímam ich ako veľmi silných a hrdých ľudí, ktorí bojujú za svoju krajinu. Tento konflikt mi ukázal ešte viac, za čo všetko som vďačná a vážim si to ešte nespočetne viac, ako kedykoľvek predtým. Pociťujem strach, nebudem klamať. Už nič nevnímam, ako predtým. No verím v lepšiu budúcnosť.

„Táto kríza je natoľko bezprecedentná, že ani my novinári netušíme, ako podobný konflikt pokrývať. Preto tento konflikt ovplyvnil celú generáciu novinárov vo veľkom.“

Jozef Pikula

24 rokov

Môj život a podobne ako aj život tohto národa vojna ovplyvnila tak, že mnohí ľudia pociťujú veľký strach – strach z toho, že sa Rusko neuspokojí s inváziou na Ukrajinu, ale napadne aj Slovensko.

Stále verím v to, že sa nájde riešenie tohto konfliktu skôr a obe strany dospejú k dohode.

Táto kríza je natoľko bezprecedentná, že ani my novinári netušíme, ako podobný konflikt pokrývať. Preto tento konflikt ovplyvnil celú generáciu novinárov vo veľkom.

Za pochodu sa učíme, ako takúto problematiku pokrývať. S tým súvisí overovanie zdrojov. Veľké množstvo zdrojov ale obsahuje hoaxy, preto je podstatné tieto zdroje overovať.

„Kríza našu krajinu do veľkej miery ovplyvní (ovplyvňuje) aj v masovom šírení dezinformácií a hoaxov.“

Natália Štepanovičová

23 rokov

Vojna na Ukrajine ovplyvní môj život drahšími cenami pohonných hmôt a zvyšovaním cien potravín. Ovplyvní celkovo môj životný komfort. No na druhej strane aj pocit bezpečia a toho, že vojna sa už nikdy nemusí zopakovať.

Po februári tohto roka už nič nie je isté. Kríza našu krajinu do veľkej miery ovplyvní (ovplyvňuje) aj v masovom šírení dezinformácií a hoaxov. Zažili sme si to v prípade korony, ale opakuje sa to opäť a bude to podľa mňa dlhodobé…

Matúš Ján Capko

Leave a Reply