Skip to main content

Ani desať rokov po prevalení kauzy nie sú vinníci potrestaní.

Pondelok, 21. december 2011. Deň, ktorý začal ako každý normálny. Mnoho ľudí sa pripravovalo na blížiace sa vianočné sviatky a húfne nakupovalo darčeky pre najbližších. V tento deň sa ale niečo zmenilo. Na verejnosť preniklo niečo, čo nemalo na Slovensku do tých chvíľ obdobu. Na internet unikol spis, ktorý dostal názov Gorila. A zvyšok už napísala samotná história…

Spomínaného 21. decembra 2011 unikol na verejnosť analytický materiál Slovenskej informačnej služby (SIS) s názvom Gorila. Potvrdzoval, že v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave sa s politickými špičkami stretával vtedajší šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Hovorilo sa o politike, ovplyvňovaní privatizácií a ďalších obchodoch, z ktorých mohla mať Penta prospech.

Začiatok príbehu…

Vedúci analytického oddelenia SIS Peter Holúbek si v roku 2005 všimol, že pred domom na Vazovovej ulici v Bratislave, kde býval, často parkujú zaujímavé autá. Limuzíny politikov a vplyvných podnikateľov. Byt vedľa Holúbeka vlastnil bývalý ochrankár a podnikateľ Zoltán Varga, ktorého pre jeho vzhľad prezývali Gorila.

SIS v tom istom roku požiadala odpočúvanie tohto bytu. Krajský súd Bratislava súhlasil. Ústavný súd, na návrh majiteľa bytu Zoltána Vargu, po rokoch rozhodol, že odpočúvanie bolo nelegálne, lebo nebolo dostatočne zdôvodnené.

V čase realizácie išlo o legitímnu operáciu SIS a Holúbek z neho robil zápisy. Podarilo sa mu zachytiť stretnutia Jaroslava Haščáka s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom (ANO) či predsedníčkou výkonného výboru Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou (nom. SDKÚ-DS). Obsahom rozhovorov boli privatizácie, ich údajné manipulovanie a následné vyplácanie provízií. Rozhovory obsahujú aj informácie o údajnom financovaní strán SDKÚ-DSSmer-SDKDH a SMK.

Návštevníci bytu s Jaroslavom Haščákom hovorili o privatizácii Paroplynového cyklu, teplární v Bratislave, Rádiokomunikácií, rozvodných závodov VSE, SSE a ZSE, Letiska Bratislava, Transpetrolu, Carga, ZSNP Žiar nad Hronom, Podtatranskej prevádzkovej vodárenskej spoločnosti a Polikliniky tehelná v Bratislave.

Ďalším prominentným návštevníkom bytu bol predseda Smeru-SD Robert Fico, vtedy ešte opozičný poslanec. S Haščákom, podľa spisu i neskôr zverejnených nahrávok, rozoberajú mecenášov Smeru Juraja Širokého aj Vladimíra Poóra, Ivana Kiňa a ich biznis so štátom. Údajné nelegálne financovanie strany cez Fedora Flašíka, ktorý podľa Fica „vybral 250 na stranu a 8 alebo 80 si nechal.“ Ale aj zdravotnícky biznis Penty, pričom Haščák popisuje svoje obchodné zámery a Fico ho ubezpečuje, že môže dlhodobo počítať s ich človekom na zdravotníctvo, Pavlom Paškom.

Odpočúvanie bytu niekto neskôr pravdepodobne prezradil, a tak skončila v roku 2006 aj celá akcia. Podozrenia z korupcie nikto nevyšetril. Práve v tom čase údajne došlo aj k dohode medzi Haščákom a Arpášom, dnes už spoluobvinenými, o získaní nahrávok.

Holúbekove zápisy z odpočúvania unikli na verejnosť až v roku 2011, keď ich neznáma osoba pár mesiacov pred voľbami zavesila na internet. Stali sa známe ako „Dokument Gorila“. Samotná nahrávka chýbala, avšak aj písomný materiál SIS vyvolal veľkú kauzu a protesty. Pre vyšetrovanie tejto kauzy vznikol špeciálny policajný tím, doteraz však nepriniesol výraznejšie výsledky.

Vyšetrovacie úkony viackrát blokoval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Podľa informácií Denníka N napríklad zabránil tomu, aby policajti vypočuli bývalého agenta SIS Petra Holúbeka a bývalého riaditeľa SIS Jána Valka. Obštrukcie robil aj v prípade žiadosti o právnu pomoc z Cypru, ktoré poslal až viac než rok po tom, čo o ne vyšetrovatelia žiadali. Týkali sa schránkových firiem, cez ktoré mohla podľa spisu Gorila Penta preprať úplatky pre Jirka Malchárka.

Obchody s nahrávkou

V novembri 2020 NAKA v súvislosti s akciou Božie mlyny zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša. Podozrieva ho z toho, že nahrávky z odpočúvania bytu na Vazovovej pred rokmi vyniesol z SIS a zobchodoval ich s predstaviteľmi Penty. Tak, aby sa navždy stratili. Arpáš bol v SIS oficiálne do roku 2006, kedy sa mal údajne odohrať aj predaj nahrávky Gorily.

Pranie špinavých peňazí, z ktorého teraz vyšetrovatelia obvinili aj Jaroslava Haščáka, sa podľa aktuality.sk mohlo týkať aj platby za túto Arpášovu „službu“. Ešte v roku 2006 si Arpáš spolu s manželkou založil firmu Identita, s ktorou uzatvorila zmluvu iná firma pod kontrolou Jaroslava Haščáka – Barkont.

Identita mala Barkontu od októbra 2006 do marca 2008 dodávať fiktívne analýzy, za čo Arpášovcom penťácka firma poslala v pätnástich splátkach vyše 194-tisíc eur (alebo takmer 6 miliónov slovenských korún). To, že Arpáš predal nahrávku Haščákovi tvrdil už dokument Gorila.

Zdá sa však, že Arpáš neurobil svoju časť obchodu poriadne. Počas vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej totiž vysvitlo, že k nahrávke Gorily mala prístup aj ďalšia osoba: Marian Kočner. Až do októbra 2019 sa pritom zdalo, že z odpočúvania Gorily sa zachovali iba prepisy. Samotná zvuková nahrávka, ktorá by dokázala ich presnosť a pravosť, bola stratená. 

Nie je známe, či Kočner mal byť nejakým spôsobom zapojený do prvého údajného obchodu medzi Arpášom a Haščákom, alebo sa k nej dostal iným spôsobom. Z nahrávok však vieme usúdiť, že jej kópiu mal nejaký čas odloženú u generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Kočnerove vyhrážky

Príbeh nahrávky Gorila je prepletený s príbehmi niekoľkých ďalších zaujímavých nahrávok. Medzi vecami zhabanými Marianovi Kočnerovi v rámci vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka bola aj nahrávka zo 17. júna 2014. Ako prvý o nej informoval Denník N, prístup k nej v „Kočnerovej knižnici“ má aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).

Marian Kočner na nej hodinu a trinásť minút „griluje“ Dobroslava Trnku. Zistil totiž, že hoci on sám (podľa jeho vlastných slov) nahrávku Gorily predal Jaroslavovi Haščákovi, Trnka (u ktorého mal nahrávku odloženú) a jeho komplici považovali za dobrý nápad spraviť z nej kópie a pokúsiť sa ju predať Haščákovi opäť.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho komplici – právnik Loránt Kósa a starosta obce Dolný Bar Oskár Bereczk – vyhotovili z nahrávky Gorily „vzorky“, ktoré cez Kósu poslali Haščákovmu právnikovi. Kočner zúril, pretože „Slavo za Gorilu zaplatil“ jemu a o tieto peniaze vraj kvôli Trnkovmu počinu prišiel. Okrem toho sa bál, že spolumajiteľ Penty si bude myslieť, že s týmto pokusom o jeho opätovné vydieranie má niečo spoločné.

To, že Trnka má k nahrávke Gorily prístup, zrejme v istých kruhoch svojho času nebolo tajomstvom. Jaromír Čižnár bol generálnym prokurátorom po Dobroslavovi Trnkovi, predtým bol jeho podriadeným. Čižnár v roku 2019 vypovedal, že Dobroslav Trnka mu asi v roku 2008 alebo 2009 časti z nahrávky púšťal.

Malo sa to stať počas stretnutia na Úrade vlády SR, na ktorom bol podľa Čižnára prítomný aj vtedajší premiér Robert Fico. Čižnár na tlačovej konferencii povedal, že Trnka chodil s notebookom po viacerých miestach. Líder SaS Richard Sulík zas v rozhovore pre HN tvrdil, že ukážky z nahrávky Gorily mu v roku 2010 púšťal Marian Kočner.

Nahrávka unikla

Podľa písomnej verzie Gorily Jaroslav Haščák zaplatil za zmiznutie jej audio verzie Ľubomírovi Arpášovi. Nahrávka rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a Dobroslavom Trnkom zase naznačuje, že Haščák zaplatil za zmiznutie audio verzie Gorily aj Kočnerovi, dokonca oveľa viac, než Arpášovi – milión eur.

Audio Gorily napriek tomu prežilo. Keď sa stal Marian Kočner podozrivým vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, polícia uňho spravila domovú prehliadku. A našla USB s audio záznamom odpočúvaní konšpiračného bytu na Vazovovej.

Nahrávku tím Kuciak postúpil vyšetrovaciemu tímu Gorila. Následne sa do veci opäť zapojil špeciálny prokurátor Kováčik. Ako informovali Aktuality.sk, najskôr si originál nahrávky vyžiadal ústne. Vyšetrovatelia sa však vzopreli a poslali mu iba kópiu. Následne žiadal Kováčik originál aj písomne. Penta predtým úradu špeciálneho prokurátora poslala list, v ktorom žiadala, aby sa vyšetrovatelia nahrávkou nezaoberali a zničili ju.

Odkaz na 39 hodín zvuku údajne celej nahrávky Gorila rozoslal neznámy zdroj 16. októbra 2019 do redakcií viacerých slovenských médií. Objavil sa aj na internete a začal sa voľne šíriť.

Prepis nahrávky

Časť údajne 70-minútového záznamu, ktorý mal vzniknúť v lete 2014, zverejnil Denník N. Kočner má v ňom Trnkovi vyčítať, že bol vydierať šéfa Penty s nahrávkou z kauzy Gorila. Kočner vysvetľuje, že predtým mal od Haščáka za Gorilu zinkasovať milión eur a sľúbil mu, že to bola jediná kópia. V Trnkovom trezore však zostala ďalšia. Keď Trnka skončil vo funkcii, mali ísť spolu s Oskárom Bereczkom, starostom obce Dolný Bar, a právnikom Lórantom Kósom ponúknuť nahrávku Haščákovi za päť alebo desať miliónov eur. Haščák mal Kočnera kontaktovať a oznámiť mu, že sľúbený milión nedostane.

Vybraté z nahrávky

  • Kočner: Len pravda ťa zachráni a možno zachráni ešte teda aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život. Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou.
  • Kočner: Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával, čo si od toho chcel? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ, nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý na to zložil peniaze a dal tam za teba milión euro. Presne tak isto ako som milión euro za to dal ja. Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas. A ešte raz, povedz mi pravdu. Kedy ste to vymysleli? A prečo ste to urobili? Dôvod mi povedz, jediný dôvod.
  • Kočner: Zabijú ťa.
  • Trnka: Viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy.
  • Kočner: Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn, ty k…t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich.
  • Trnka: Ale ja to na nich nehádžem, do p…e. Takto to bolo. A potom s tým vyliezli, že čo tam je, dobre, tak ja som nevedel, že budú robiť túto šaškáreň, lebo ja som im vravel: j…e na to, dobre, majte to v p..i, nechajte to tak. Prosil som ich, nechajte to tak.
  • Kočner: Prečo si mi to nepovedal, ty k…t, že je problém? Sme to mohli vyriešiť. Mohol byť dneska Kósa s guľou v hlave a Oskar takisto, ale oni budú, ten Oskar bude.
  • Kočner: Mňa to stálo jeden milión euro. Jeden milión euro mi Slávo Haščák strhol z jedného kšeftu, ktorý sme spolu zarobili. Z toho mi zobral jeden milión eur.
  • Kočner: Mám sa s ním zajtra stretnúť, hej? On je presvedčený o tom, že ja som ťa kryl a ty veľmi dobre vieš, že to nie je pravda, do p..i. A ja sa proste chcem očistiť. Ty si nikdy nevedel, lebo som ti to nepovedal a nevidel som dôvod, aby som ti to povedal, pretože peniaze, ktoré som za Gorilu dostal, sú stále u mňa. Sú stále u mňa za všetky tie veci, ktoré sme urobili pre Sláva. A ja som originál, ktorý som mal, Slávovi odovzdal pred trištvrte rokom alebo pred rokom. Povedal som mu, že okej, je to tvoje, ja to nechcem.
  • Kočner: Som teraz mínus 15 miliónov korún, pretože mňa Gorila stála 15 miliónov, a teda dal mi za ňu milión eur, ktoré mi dnes vlastne zobral, lebo mi ich nevyplatil ešte. Za 5 miliónov som to kúpil a povedal som, že keď raz to speňažím, tak tým chlapcom dám ešte z toho, čo som zarobil. Ja som im to dal, ale tie peniaze som od Sláva nedostal. A vieš prečo? Lebo som k…t a mal som si ich zobrať už minulý rok. A váhal som, že nech ich nechá u seba, že však, keď bude nejaký biznis, tak ich do toho biznisu strčíme. Pred dvoma mesiacmi sme sa dohodli, že mi ich pošle niekam a stopol ich. On mi ešte nepovedal, že to je za to.
  • Kočner: No vyriešil to tak, že mi zobral milión eur a ja mám v ich banke urobené nejaké úložky a nejaké penťácke zmenky a chcem ti povedať jednu vec: Je možné, že prídem o celý majetok, vieš?
  • Kočner: Prečo si mi to nepovedal? Ešte raz: Prečo si mi to nepovedal?
  • Trnka: A čo som ti mal povedať? Bojím sa? Alebo čo?
  • Kočner: Nie, že ideš dávať Gorilu k notárovi do Maďarska. Ešte raz, materiál bol môj, ja som ho kúpil, za to čo sme pomohli Slavovi.
  • Kočner: Ešte raz, keď to nikdy nikde nevylezie, tvoj syn bude bývať v byte, ktorý som ti sľúbil, ale nebude ho mať prepísaný na seba.

Zdroj: prepis zverejnený Denníkom N

Súčasnosť

Dušana Kováčila 22. októbra 2020 zadržala polícia a dnes je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomocí verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Jeho obvinenia súvisia podľa Aktualít so spoluprácou so zločineckou skupinou takáčovcov, prípravou vraždy vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu a neskôr pribudlo aj obvinenie za členstvo v Bödörovej skupine.

O pár týždňov nato prišlo i zadržanie a obvinenie Jaroslava Haščáka, ktoré je zatiaľ najzávažnejším dôsledkom celej kauzy Gorila. On aj Ľubomír Arpáš sú však zatiaľ zrejme obvinení iba z trestných činov pri obchodovaní s nahrávkou. V prípade ďalšieho obchodovania s nahrávkou je obvinený aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, stíhaný je však na slobode.

V januári 2021 bol Jaroslav Haščák prepustený z väzby. V auguste mu generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie.

Decembrové termíny procesu s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila boli zrušené, a to z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá je väzobná. Nový termín ešte nebol podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka určený. Pôvodne sudca v polovici septembra odročil proces na 6. až 8. decembra. Na odročenom pojednávaní mali vypovedať znalci a mali sa prehrávať časti Gorily.

Zdroj fotografie: Topky.sk

Zdroj informácií: Príbeh Gorily a snahy, aby jej nahrávka nikdy neuzrela svetlo sveta – ICJK

Filip Kubáň

Leave a Reply