Skip to main content

Ružomberok 14. marca – Ministerstvo kultúry na čele s Martinou Šimkovičovou podalo návrh zákona, ktorý má zmeniť fungovanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Po novom má mať na RTVS väčší vplyv práve vláda Róberta Fica.

Iniciatívu Za slobodné média rozbehli študenti žurnalistiky z viacerých slovenských univerzít, ktorí nesúhlasia s avizovanými zmenami, navrhovanými v rámci fungovania verejnoprávnej inštitúcie. “Na našich hodinách sa pravidelne vzdelávame o tom, že štátne média na Slovensku nemáme a chceme, aby to tak aj zostalo,” vyjadrili sa na sociálnej sieti. Zároveň vyzvali študentov a pedagógov na protest, ktorý sa konal v piatok 15. marca, proti zmenám vo fungovaní RTVS. “Sloboda prejavu, rozmanitosť spoločnosti, tolerancia a súdržnosť sú jedným zo základných bodov, ktoré má verejnoprávna televízia dodržiavať a podporovať. Preto aj my podporujeme slobodné a nezávislé médiá,” zdôraznili vo svojom príspevku.

Študentskú iniciatívu sa rozhodli podporiť aj žurnalisti z Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorí taktiež nesúhlasia navrhovanými zmenami. “Spravodajstvo telerozhlasu je roky považované za najobjektívnejšie. Tým, že v rade novej Slovenskej televízie a rozhlasu budú priami nominanti ministerky kultúry a vznikne nová programová rada, môže byť nezávislosť verejnoprávneho média ohrozená,” poukázal študent druhého ročníka Anton Kubík. Podporu protestujúcim študentom vyjadril aj vedúci Katedry žurnalistiky Peter Kravčák. “Žiaľ, tento absolútne demokraciu a slobodu slova či vyjadrovania nerešpektujúci prístup uplatňujú podľa všetkého cez finančné nástroje štátu aj voči majiteľom televízie Markíza, ktorí to z nepochopiteľných príčin, v mimoriadne ziskovej televízii, prenášajú aj na redakciu spravodajstva a publicistiky a snažia sa tak obmedziť aj jej slobodu,” poznamenal.

Okrem študentov žurnalistiky reagujú na celé dianie aj herci, speváci či samotní pracovníci televízie a rozhlasu. K návrhu zákona ministerky Šimkovičovej sa na sociálnej sieti vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová: “Neexistuje žiadny reálny dôvod na zrušenie RTVS, okrem jediného, a to je snaha o jej politické ovládnutie. A s tým nemožno súhlasiť,” uviedla vo videu. 

Alexandra Kaučiariková

Leave a Reply