Skip to main content

4. február je tento rok na celom svete veľkým športovým sviatkom. Oči všetkých priaznivcov zimných športov sa najbližších 17 dní budú upierať do Pekingu, kde sa 4. februára začínajú XXIV. zimné olympijské hry. Hry v Pekingu sa začnú otváracím ceremoniálom o 13:00 stredoeurópskeho času. Ich súčasťou bude aj výprava päťdesiatich slovenských športovcov, medzi ktorými sa nachádzajú aj dvaja bežci na lyžiach pochádzajúci z podpolianskeho regiónu – Ján Koristek a Kristína Sivoková, a hokejista Marek Ďaloga.

Kristína Sivoková

Premierová účasť popri skúsených bežcoch

Pre dvoch členov klubu bežeckého lyžovania Ski Team JASE Látky to bude premiérová účasť pod piatimi kruhmi. Dvaja debutanti budú súčasťou bežeckého tímu na čele so skúsenými olympionikmi – Alenou Procházkovou a Petrom Mlynárom. Zatiaľ čo pre Procházkovú to bude už piata olympiáda, Mlynár bude štartovať na tretej.

V dejisku sú už od nedele

Naši bežci dorazili do Pekingu v nedeľu popoludní, po prílete nasledoval presun do strediska, v ktorom sa budú konať aj preteky v biatlone či snowboardingu. „Mali sme zdĺhavú cestu, i keď nám vraveli, že v porovnaní s ostatnými ešte celkom dobrú. Z letiska nám to trvalo ešte päť hodín, prišli sme až o polnoci a rovno sme ľahli spať. Takže o to bola ľahšia aklimatizácia a prvý deň bol celkom v pohode. Až druhý som sa cítil trošku horšie, ale dnes to už bolo veľmi dobré,” povedal Koristek, ktorý mal možnosť vyskúšať si aj trate v stredisku.

Nízke teploty kombinované s umelým snehom

„Sú prekvapivo náročné, jediná rovina je pri štadióne a inak to sú dlhé kopce. Strmé až tak nie, ale dve stúpania majú cez 300 metrov.” Napriek tomu, že v stredisku panujú mrazivé teploty, chýba v ňom prírodný sneh. „Je úplne umelý, smiali sme sa, že zasnežovali aj okolie, aby to pekne vyzeralo. Keď čistíme lyže, vytiahneme zo sklzníc veľa špiny. No sme aspoň radi, že je to zatiaľ veľmi stabilné, podmienky sú stále rovnaké a sneh má -13 až -15 stupňov. Verím, že to vydrží aj ku pretekom a nebude to komplikované s prípravou lyží,” zhodnotil kvalitu snehu Koristek.

Ján Koristek

Prísne protipandemické podmienky a porovnanie s minulosťou

„Číňanov vidíme prakticky len v skafandroch. Pozreli sme si satelitné snímky lyžiarskych tratí a olympijskej dediny z minulosti. Pred rokmi tu boli holé svahy, len jedna malá dedina. Škoda, že nemôžeme ísť nikam z olympijskej dediny. Jedine na tréningy a späť,” povedal 25-ročný rodák z Detvianskej Huty.

Naši bežci budú štartovať v rôznych disciplínach

Ján Koristek sa predstaví už 6. februára v disciplíne skiatlon na 15 km + 15 km, uvidíme ho aj 11. februára na 15 km klasicky a svoje účinkovanie v Pekingu zakončí 19. februára na 50-kilometrovej trati voľnou technikou. Kristína Sivoková sa predstaví 8. februára v kvalifikácii šprintu, v prípade postupu aj v hlavnej súťaži. Barbora Klementová, Alena Procházková a Peter Mlynár sa taktiež predstavia v kvalifikácii šprintu. Mlynár sa pridá ku Koristekovi aj na 15 km klasicky a Procházková odbehne v posledný deň hier 30- kilometrovú trať voľnou technikou.

Športový charakter Podpoľania potvrdzuje účasť Mareka Ďalogu v hokejovej reprezentácii, v ktorej bude patriť medzi lídrov. Dianie na olympiáde a výkony našich reprezentantov bude podrobne sledovať RTVS.

Marek Ďaloga

Martin Kret

Leave a Reply