Skip to main content

Študenti na vysokých školách majú v týchto dňoch pred sebou azda najťažšie obdobie v roku. Inak tomu nie je ani Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde je naplánované skúškové obdobie v zimnom semestri do 18.februára.

Študentka žurnalistiky Alexandra Kaučiarikovú zaživa vôbec prvé skúškové obdobie na našej univerzite. Popri skúškach si však so spolužiakmi našli čas aj na ďalšie aktivity.

Študenti sú zo skúšok v poriadnom strese

„Oficiálne mám dve skúšky za sebou. Taktiež sme mali ešte predtým nejaké predmety, ktoré sme už mali uzavreté pred Vianocami. Na Polemiku a argumentáciu sme robili analýzy správ a takisto zo Spirituality pravdy sme mali spraviť nejaké dve aktivity,“ priblížila nám prváčka.

Skúškového obdobia sa obáva takmer každý študent a väčšinou je pochopiteľne spájane so stresovým obdobím. Azda najťažšie to však majú práve prváci, ktorí v zimnom semestri prežívajú písomné a ústne previerky vôbec prvýkrát.

„Skúšok sa samozrejme bojím, ako každý študent. Je to dosť stresové obdobie, ale zvládnuť to musí každý. Keď sa  človek aspoň nejaký čas pripravuje, tak by sa to malo dať zvládnuť. Určite je tam stres, panika, že nič neviem, ale potom nakoniec všetko dobre dopadne a sme šťastní,“ priznala bývala študentka učiteľstva z Trnavskej univerzity.

Prváci stíhajú tvoriť časopis aj podcast

Alexandra nám priznala aj to, že ako prváci sa venujú aj tvorbe časopisu Zumag, ktorý je vpodtate stále vo výrobe. Ďalej má pred sebou aj ďalšie seminárne práce či úlohy na odovzdanie. „Ešte dokonca ideme nahrávať aj podcast, čo teda nie je náš predmet. Baví nás to, takže aj takto počas skúškového nám nerobí problém venovať sa aj iným aktivitám na náš rast,“ povedala o veľkých ambíciách spolužiakov.

Prváci totiž začali vo vlastnom záujme tvoriť podcast Zumcast, ktorého prvý diel je už dostupný aj na webe. Do nahrávacieho štúdia si vo svojom voľnom čase pozývajú zaujímavých hostí a aj napriek tomu, že rozhlasový ateliér ich čaká až budúci rok. 

„Určite sa dá nájsť aj voľný čas aj v tomto skúškovom období. Termínov je dostatok aj na opravné skúšky, keď sa niekomu nezadarí. Pretože aj to sa deje a je to úplne normálna vec. Niekedy to skrátka nevyjde a je to tak. Takže je veľa termínov a je to všetko dobre spravené,“ uzavrela rodáčka z Oravy.

Autor

Lucia Debnárová

Leave a Reply