Skip to main content
Nezaradené

Vianočná atmosféra dorazila aj na Vlkolínec

By 24. januára 2023No Comments

December je znakom toho, že sa blížia Vianoce. Liptáci pomaly začínajú nakupovať vianočné darčeky, zdobia svoje domovy a mnohí si spríjemňujú večery pri vianočnom punči.  

Zdroj: TASR

Okrem toho, že si môžete vychutnať viacdňové vianočné trhy v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši či Liptovskom Hrádku, netreba zabúdať na obce. Tie taktiež pripravujú rôzne vianočné podujatia. Výnimkou nie je ani Vlkolínec. Ten vdýchol do dediny vianočnú atmosféru presne na tretiu adventnú nedeľu.

Mikuláš vo Vlkolínci

Hlavnému programu sa potešili najmä rodiny s deťmi, kedže k Betlehemu dorazil Mikuláš v doprovode s anjelom, ktorý deťom rozdával mikulášske balíčky plné sladkostí. Neposlušné deti čakal čert s plným vrecom uhlia.

„Je to veľmi pekné vymyslené. Vlkolínec dobre poznám, chodím tu s deťmi pravidelne, kedže to máme z Ružomberka na skok. Dnes to bolo o to výnimočnejšie, že deti naživo videli Mikuláša, dostali sladkosti a majú zážitok,” rozprával otec dvoch detí Michal, ktorý dodal, že ho potešil na Vlkolínci aj sneh,: „Síce som sa najskôr zľakol, že tam autom nebudem vedieť výjsť, čo sa aj stalo, ale zobral som sánky a deti sneh milujú, tak sme to spojili aj s prechádzkou.”

Deti sa s Mikulášom fotili, recitovali mu rôzne básničky a spievali pesničky, ktoré sa naučili v škôlke či v škole. Občianske združenie Vlkolínec, ktoré celú akciu organizuje, myslelo na všetkých. Dospelí sa mohli ponúknuť z domácich špecialít a na zohriatie si mohli vychutnať horúci punč či čaj.

Zdroj: Soňa Vieriková, archívne zábery

Nechýbala ani tradičná hudba

Okrem Mikuláša na Vlkolínec dorazil aj folklórny súbor Lúžňanka z Liptovskej Lúžnej, fujarista Ľubomír Lauko s vnukom Jakubom z Ružomberka a liptovskí heligonkári z Liptovských Revúc. Vlkolíncom sa ozývali tóny ľudovej hudby, mnohí návštevníci zimu zahnali tancom.

„Bol to skvelo strávený deň. Poriadne sme vymrzli, hore sme autom ledva vyšli, no to všetko patrí k zime. Každému podujatiu, na ktoré ideme, sa vždy tešíme, radi zahráme kdekoľvek, komukoľvek a máme za to, že hudba naozaj lieči,” s úsmevom na tvári ozrejmil dlhodobý člen folklórneho súboru Lúžňanka, Rastislav Staš.

Pár aktívnych športovcov spojilo toto podujatie s turistikou. Rozhodli sa ísť po náučnom chodníku a užili si tak nádhernú zasneženú prírodu, „S manželkou na Vlkolínec pravidelne chodíme, preto sme si dnešok nemohli nechať újsť. Poriadne nám vyštípalo líca, vypočuli sme si ľudovú hudbu a ochutnali punč,” povedal skalný turista Jozef.

Pre mnohých dopadol vianočný program sklamaním

Nie všetko je však zaliate slnkom. Podujatie sa nemôže pýšiť vysokou návštevnosťou. Skôr to pripomínalo malé rodinné stretnutie. Jedným z dôvodov bola určite doprava. Mnohí návštevníci nevedeli autami výjsť a s malými deťmi pešo ísť nemohli, preto sa rozhodli otočiť a ísť domov, „Ešte sme boli len na úplnom začiatku a už nás šmýkalo, určite by som hore autom nevyšiel, jedine, že by som mal 4×4,” zhodnotil šofér Jozef.

Niektorý sa rozhodli odstaviť autá pod Vlkolíncom a 2 kilometre si vyšľapali, „Verili sme, že sa hore dostaneme autom, bohužiaľ, vieme, že sneh je nevyspytateľný, tak sme to vyšli pešo,” povedala dôchodkyňa Irena.

Zdroj: Soňa Vieriková, archívne zábery

Druhým veľkým nedorozumením bol časový údaj podujatia. Návštevníci, ktorí prichádzali z väčšej diaľky si podujatie hľadali na internete, boli po príchode  sklamaní, „Našla som to na internete, chcela som to ako výlet pre deti. Plagáty na internete udávali čas začatia o 11:30, žiaľ, keď sme sem prišli, bol pomaly koniec a okoloidúci nám povedali, že to začalo o 9:30,” ozrejmila sklamaná mama Slávka. Podobne to mal aj Patrik s priateľkou,” „Povedali sme si, že keď prídeme okolo 11:15 bude to akurád pred začiatkom, opak bol pravdou a kým sme my len šľapali hore, nechápali sme, prečo ostatní idú už do aút a smerom dole.”

Autor

  • Soňa Vieriková

    Milovníčka hudby, poriadku, humoru a smiechu. Baví ju baviť druhých. V písaní sa neustále hľadá ale cíti blízkosť v rozhlase s mikrofónom pri ústach.

    View all posts
Soňa Vieriková

Milovníčka hudby, poriadku, humoru a smiechu. Baví ju baviť druhých. V písaní sa neustále hľadá ale cíti blízkosť v rozhlase s mikrofónom pri ústach.

Leave a Reply