Skip to main content
Nezaradené

Liptovská Lúžna ponúka po zbehnutí z Tatier či Veľkej Fatry hneď niekoľko možností

By 24. januára 2023No Comments

Poznáte to,  od rána zdolávate Liptovské vrchy a zrazu sa ocitnete v dedine, v ktorej ste nikdy neboli. Potrebujete si načerpať novú energiu,  doplniť pitný režim a zahnať hlad, no neviete kam ísť. Čítajte ďalej a najbližšie sa vám táto situácia nestane.

Liptovská Lúžna je turistami obľúbená dedina, pretože je zasadená v severnej časti Nízkych Tatier. Salatín, Veľkú Chochuľu, Prašivú či Latiborskú hoľu majú turisti v podstate na dlani a môžu si vyberať. Rovnako tak obec ponúka podniky na oddych po ťažkej túre či posedenie s kamarátmi.

    Fotografia: Liptovská Lúžna v lone Nízkych Tatier/TASR

Pohostinstvo Peter Veselovský

Podnik je tiež známy pod názvom „U Serafína„ a nachádza sa v strednej časti obce, priamo pod rímskokatolíckym kostolom. Pochutnáte si na čapovanom pive, nealku či kofole. Obsluha vám taktiež rada pripraví čaj alebo kávu. Aby ste neostali hladní, môžete si objednať pizzu, ktorá je však mrazená – kuchára U Serafína nemajú.  V lete sa môžete schladiť veľkým výberom nanukov.

Podnik tiež disponuje  hrami ako šípky, stolný futbal a na svoje si prídu aj športoví fanúšikovia, ktorí si môžu vychutnať rôzne športové zápasy na širokouhlej televízii a popritom si zatipovať na svojho favorita.  Pre partiu kamarátov skvelá možnosť zábavy.

Ak sa vám nechce sedieť v pohostinstve, máte možnosť sedenia vonku. Obsluha Vám objednávku prinesie aj von. Pri pohostinstve je tiež detské ihrisko, čo určite privítajú rodičia.

Fotografia: Detské ihrisko/Zdroj: Archív Liptovská Lúžna

Okrem pohostinstva si môžete zbehnúť aj na malý nákup potravín, ktoré sa nachádzajú v jednej budove.

Fotografia: Pohostinstvo Veselovský/Zdroj: Google maps

Rodina Sarmányovcov z Bratislavy vlastni chalupu práve v Liptovskej Lúžnej. Podnik dobre poznajú, pretože sem často chodia: „Keď prídeme do Lúžnej, vždy si s rodinou dáme stretko tu, je to taká rodinná tradícia,” ozrejmil Róbert Sarmány a dodal, že netreba čakať luxus: „Je to typická dedinská krčma. Nedá sa od nej čakať služby mestského hviezdičkového pohostinstva. Dodnes mi  prekážali záchody, ktoré boli v katastrofálnom stave avšak tento rok konečne prešli prerábkou.”

Jozef žije v dedine od narodenia, na pohostinstvo dobre spomína: „Viete ako sa hovorí, keď niečo potrebuješ vybaviť, choď do krčmy. Preto to bolo vždy také centrum dediny,” vysvetlil Jozef a dodal, že obec sa delí na vyšný,stredný a nižný  koniec a kedže býva v strede, pohostinstvo Veselovský mal vždy najbližšie.

Krčma&Pizza u Hančurky Liptovská Lúžna

Zo stredu obce sme sa presunuli na vyšný koniec, kde sme zakotvili v pohostinstve Hančurka. Pohostinstvo bolo do nedávna len krčmou. Posledný rok rozšírila svoje služby. Dnes je to aj pizzéria a miesto, kde si môžete usporiadať rodinnú oslavu, kary či iné posedenie.

Fotografia: Exteriér pohostinstva/Zdroj: Google Maps

Kedže je interiér novo prerobený, pôsobí čisto a útulne. Vychutnať si tu rovnako môže čapované pivo, nealko, či kofolu alebo rôzne limonády, kávu či čaj. Obsluha je vám neustále k dispozícií. V lete v pohostinstve ponúkajú aj zmrzlinu a kedže podnik poskytuje aj sedenie vonku, možete si ju vychutnať tam.

Okrem širokého výberu jedál a pízz, si ju viete objednať aj domov. Pohostinstvo totiž poskytuje aj rozvoz.

Turisti si pomerne nový podnik obľúbili, avšak stále je niečo, čo im chýba: „Prietory sú čisté, obsluha milá, ale otváracia doba by sa mohla trošku predĺžiť, aspoň cez víkendy do nejakej polnoci,” vyjadril sa turista Michal a dodal, že ho však úroveň pohostinstva na dedinu prekvapila.

Bianka, mama dvoch detí so podniku rada chodí, chýba jej však priestor pre deti: „Hančurka je v podstate na hlavnej, autá chodia hore dole a niekedy je ťažké ustrážiť deti, preto by som uvítala nejaké detske ihrisko alebo detský kútik vo vnútri,” dodala.

Rovnako ako v pohostinstve Veselovský, aj v tomto sú hneď vedľa pohostinstva potraviny.

Fotografia: Rodinná oslava v Pohostinstve Hančurka/Zdroj: Archív Hančurka

Soňa Vieriková

Milovníčka hudby, poriadku, humoru a smiechu. Baví ju baviť druhých. V písaní sa neustále hľadá ale cíti blízkosť v rozhlase s mikrofónom pri ústach.

Leave a Reply