Skip to main content

Ružomberok 20. októbra (Zumag) – Galéria Rozeta si na mesiace október a november pripravila workshop, kde si záujemcovia môžu vyskúšať rôzne typy techník tlače na textilný dezén.

Organizátorka podujatia Zuzana Gažíková, ktorá pôsobí aj v Občianskom združení Rozeta, priblížila, ako sa jej výstava stala podkladom pre cyklus vzdelávacích podujatí, ktorý začal v polovici októbra workshopom s názvom Prekvapivá monotypia.

„Výstava, ktorá sa tu nachádza, sa týka textilnej histórie mesta Ružomberok, a keďže sme galéria, práve textilnú históriu približujeme cez tvorbu výtvarných umelcov. Tí majú teraz svoju vlastnú tvorbu, ale v minulosti, zhruba v 70. – 90. rokoch, pôsobili ako návrhári textilných dezénov pre Bavlnárske závody Vladimíra Iľjiča Lenina,” objasnila autorka. Na výstave sa nachádza päť autorov z tohto obdobia.

Workshopy sú samostatný projekt, ktorý nesie názov Návrhársky ateliér. V rámci nich pripravila galéria päť rôznych tém, teda techník tlače alebo grafických techník, ktoré sa budú účastníci učiť aplikovať na textil. Jedna tvorivá dielňa je opakovaná dvakrát – pre dospelých, ktorí budú techniku aplikovať na plátennú tašku a pre školákov, ktorí budú techniku aplikovať na látku 50×50 centimetrov.

Prvá tvorivá dielňa niesla už vyššie spomínaný názov Prekvapivá monotypia. Lektorkou prvého workshopu bola profesionálna výtvarníčka a akademická maliarka, ktorá pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici Eva Hnátová. Vo svojej tvorbe sa venuje práve monotypii. “Považujem ju za najvýraznejšiu autorku, ktorá koncentrovane pracuje s touto technikou,” poznamenala organizátorka podujatia.

Monotypia je technika, ktorá stojí niekde na pomedzí maľby, grafiky a kresby, podľa toho, čo tam najviac dominuje. Medzi grafické techniky sa zaraďuje, pretože využíva odtláčanie, čo je ich základný princíp v grafike. Pri tradičnej grafike je možné spraviť veľa rovnakých odtlačkov, čo sa pri monotypii nedeje, pretože vzniká len jeden odtlačok. “Monotypia znamená, že odtlačok je jeden (mono). Čiže je tam princíp odtláčania, ale výsledkom je len jeden otlačok. Je to vlastne technika, ktorá je veľmi jednoduchá a dobre využiteľná pri práci s deťmi,” vysvetlila lektorka.

Technika nie je materiálovo ani fyzicky náročná, no pritom je určená aj pre profesionálov. Často s ňou pracujú napríklad ilustrátori. Na monotypiu môže byť používaný každý druh farieb, či už olejová alebo akrylová, ale principiálne je dobré používať farby, ktoré pomaly schnú. V tejto technike sa dá naučiť ako komponovať, ako pracovať s farbou, dajú sa použiť aj prírodné materiály. V monotypii sa zároveň dajú uplatniť všetky návrhárske zručnosti.

Účastníčka Mirka sa rozhodla navštíviť tento workshop, aby sa naučila nové veci, keďže pracuje v textilnom priemysle: ”Prišla som sem, aby som sa naučila nové veci ohľadne textílií a farieb, ich miešanie a nanášanie. Isto to bude veľmi inšpiratívne,” skonštatovala. Mirka sa zúčastnila workshopu s takýmto charakterom prvýkrát. “Myslím si, že treba podporovať všetky iniciatívy, ktoré sa v Ružomberku dejú, treba to posúvať ďalej,” dodala účastníčka.

Na záver tvorivých dielní vyberú organizátori podujatia najlepšie návrhy a pokúsia sa spolu s profesionálnymi textilnými dizajnérmi, vyselektovať a spraviť kolektívny dezén. Ten sa vytlačí na metráž. Celý workshop je financovaný z Fondu na podporu umenia, odkiaľ získala galéria grant. Textilné workshopy sú už v treťom cykle. Minulý rok prebiehali s textilnou výtvarníčkou Martou Bošelovou, ktorá učila aj na Katolíckej univerzite v Ružomberku na Katedre výtvarnej výchovy.

Foto: Alexandra Kaučiariková.

Alexandra Kaučiariková

Leave a Reply