Skip to main content

Investigatívny novinár, moderátor a aktivista Patrik Herman strávil so študentami žurnalistiky dva dni v mediálnom centre, kde im odovzdával svoje skúsenosti z dlhoročnej praxe na obrazovke a v redakciách slovenských televízií. V rámci praktického tréningu mali nádejní žurnalisti z Katolíckej univerzity za úlohu vytvoriť krátku reportáž s vymysleným príbehom.

Herman, ktorý v súčasnosti pôsobí ako moderátor RTVS a vysokoškolský pedagóg, chcel na seminároch odovzdať čo najviac z jeho skúseností. Niečo, čo nenájdu v skriptách: “Študentom, ktorí chcú pôsobiť v žurnalistike chcem vždy odovzdať niečo, o čom nehovorí žiadna teória, pretože sú to zážitky z praxe. Dúfajme, že aj pri tom, čo sme absolvovali tieto dva dni sa na nich veľmi veľa nalepilo a že im to raz v budúcnosti, v tej profesionálnej kariére, pomôže,” povedal redaktor.

Študenti dokázali prekročiť hranice komfortu. Napriek tomu, že niektorí pracovali s kamerou a mikrofónom prvýkrát, spracovali tri reportáže, ktoré si sami vymysleli, nakamerovali, zahrali a na záver aj zostrihali. „Je úžasné ako sa s tým popasovali. Pre mnohých to muselo byť absolútne nové, boli hodení do vody a museli plávať. Z toho výsledku som nadšený,“ prezradil moderátor.

V spravodajstve treba zaujať v prvých sekundách tak, ako aj na online platformách ako sú TikTok alebo YouTube. Podľa Hermana to však nemôžeme porovnávať. Tieto platformy sú o ťažkom, až brutálnom zbieraní sledovateľov, odoberateľov, followerov a lajkov . „Pravda je nudná. To čo vzbudzuje pozornosť je bulvár. Je to o spoločnosti, ako sa s tým vysporiada. Viem, kde mám hľadať seriózne informácie a taktiež, kde hľadať zábavu,“ poznamenal.

Študentom zároveň objasnil aj úskalia práce novinára, ktorý napríklad nemá stanovenú pracovnú dobu. Jeho povolanie nie je oddychové, nepozná hranice ani čas. „Novinárom môže byť ktokoľvek, kto má talent, ktorý je absolútne nevyhnutný. Novinár musí mať chuť na pravdu, na objektívnosť a spravodlivosť. To je to, prečo to mnohí novinári robia napriek tomu, že sú zle spoločensky aj finančne ohodnotení. Tieto tri momenty ich ženú stále dopredu. Musíte však byť tomuto povolaniu veľmi oddaný,“ priblížil novinár.

Počas seminárov Herman študentom odhalil aspoň niečo z toho, čo práca redaktora alebo moderátora obnáša. Zároveň poukázal na rozdiely medzi tlačou, rádiom a televíziou. Študenti ho vo svojom vlastnom záujme pozorne počúvali, aby si odniesli čo najlepšie poznatky pre svoj rozvoj. Workshop Mediálny a verejný prejav prebiehal v rámci Stretnutí s profesionálmi a vďaka spolupráci s kreatívnym centrom RTVS – Arténa.

Alexandra Kaučiariková

Leave a Reply