Skip to main content

Obcou Detvianska Huta voňali čerstvé doma upečené makové záviny. Miestne domáce pekárky ich upiekli pri príležitosti vianočného programu pre seniorov, ktorý si pripravili žiaci základnej školy a hudobníci z dediny. Blížiace sa narodenie Božieho Syna oslávili počas tretej adventnej nedele takmer všetky vekové kategórie.

heligónkar Ján Nociar (zdroj: Martin Kret)

Pre niektorých bolo posedenie pri jedličke príjemným osviežením a vyplnením nedeľného popoludnia, pre iných zas únikom zo samoty, ktorá k obdobiu staroby a penzie už tak trochu patrí. Takto pred samotou unikla aj dôchodkyňa Hana. „Je to pohladenie pre dušu, keď môžem ísť medzi ľudí aj pri takejto príležitosti. Takto sa môžem aspoň porozprávať s kamarátkami, ktoré som už dlhšie nevidela,“ vysvetlila trojnásobná stará mama, ktorá privíta u seba doma návštevu len zriedkakedy. „Občas ku mne prídu na víkend deti. Ale to prejde veľmi rýchlo. Preto sú takéto podujatia pre mňa výnimočnými chvíľami,“ dodala.

V publiku sa objavili aj návštevníci zo zahraničia

Na posedenie pri jedličke sa prišla pozrieť aj Janette so svojou štvorročnou dcérou Annou, ktoré bývajú až v Bruseli. Ako zdôraznila, v Belgicku niečo podobné nezažila. „U nás sa každý naháňa po obchodoch. Pre ľudí v Belgicku je dôležité nakúpiť veľa darčekov, sadnúť si pred televízor a užívať si pohodu na gauči,“ vysvetlila 47-ročná pôrodná asistentka. Napriek tomu, že ešte nie je v dôchodkovom veku, program ju naozaj ohúril. „Najkrajšie na programe boli malí škôlkari, ktorí majú stále veľmi úprimé srdiečka a všetko, čo recitujú, myslia úplne vážne. Páčila sa mi aj hra na heligónkach, ktorá je pre tento kraj typická,“ zdôraznila rodená Lučenčanka, ktorá má chalupu v miestnej časti Detvianskej Huty zvanej Komárno.

Žiaci 6. ročníka (zdroj: Martin Kret)
deti z materskej školy (zdroj: Martin Kret)

Vianoce už nie sú ako kedysi

Polhodinové pásmo vianočných vinšov a kolied si prišla vypočuť aj dôchodkyňa Anna. Ako vysvetlila, Vianoce, ktoré ona kedysi prežívala vo svojej mladosti, boli diametrálne odlišné od tých dnešných. „Kedysi sme nerobili ani šaláty, ani ryby. Nemali sme takú veľkú hojnosť všetkého ako je dnes. Nemali sme ani toľko druhov koláčov ako dnes. Upiekli sme jeden veľký makový závin a ten sme jedli celé sviatky,“ zaspomínala na niekdajšie Vianoce 83-ročná obyvateľka Detvianskej Huty.

Ako sama priznáva, aj duchovný zmysel Vianoc bol kedysi oveľa hlbší a silnejší. „Dnes je vo svete veľa nenávisti. Zo sveta sa vytráca láska, ktorá je podstatou Vianoc. Láska, Bože, láska, kde ťa ľudia berú ?“ zacitovala verše známej básne, a program pripravený miestnymi deťmi a hudobníkmi nečakane pred celým obecenstvom zakončila vianočným vinšom, ktorý si pamätá od svojej mladosti. „Vianoce lásky a pokoja nech všetky vaše bôle zahoja! S Ježiškom malým tešte sa spolu, keď zasadnete k vianočnému stolu! Veľa šťastia, zdravia prajem a v Novom roku veľa Božieho požehnania všetkým prajem.“

Martin Kret

Leave a Reply