Skip to main content

Trnavské ulice opäť zaplnili mladí kresťania. Účastníci z celého Slovenska sa sem každoročne vracajú kvôli Festivalu Lumen. Jeho tohtoročným mottom bolo „He unites“, teda „On zjednocuje“. A presne v takejto príjemnej atmosfére sa celý festival niesol.

Od Námestia SNP až po Trnavskú univerzitu a vlastne všade naokolo bolo v piatok a sobotu mimoriadne živo. Celé dva dni 7. a 8. júna sa mestom niesla hudba mnohých slovenských, ale aj zahraničných interpretov. Vystúpenia Faith Child, Isaac Records, Martin Harich a mnohých ďalších sa striedali so zaujímavými diskusiami a prednáškami. To, že On zjednocuje prišli ukázať aj chalani z God Bless podcastu či traja rehoľníci moderovaní Pavlom Rábarom z Denníka Postoj.

Festival Lumen už po druhý raz navštívil aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Veľvyslanec Svätej stolice energickým a pozitívnym príhovorom povzbudil všetkých účastníkov. Akciu charakterizoval slovami emócie, nadšenie a stretnutie a zdôraznil dôležitosť jednoty medzi ľuďmi aj napriek odlišnostiam. Po oslovení ochotne venoval odkaz aj študentom žurnalistiky. ,,Časť môjho života bola venovaná učeniu a tak sa cítim komfortne so študentmi a medzi univerzitami. Špeciálne vy, študenti žurnalistiky, vieme veľmi dobre, že je to služba spoločnosti.“ povedal. ,,Musíme byť pri nej radostní, ale aj snažiť sa robiť ju čo najlepšie pre službu pravde. Pretože ako Biblia hovorí, pravda oslobodzuje. Viem, že žurnalistika sa v dnešnej dobe stretáva s mnohými výzvami. Keď som bol mladý, boli to len noviny a niečo vytlačené, ale dnes je to veľmi dynamické. Takže naozaj potrebujete byť viac pripravení, ale prosím vás, vždy otvárajte svoje srdcia, buďte pravde verní a hľadajte ju.“

Nuncius Nicola Girasoli a šéfredaktor Zumagu Rastislav Červeň

Autor

Rastislav Červeň

Leave a Reply