Skip to main content

Študenti žurnalistiky navštívili v rámci vyučovania  na začiatku marca Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej. Pobytom v múzeu ich sprevádzal správca múzea Juraj Toth, ktorý študentom ukázal, ako sa taký papier vyrába.

Odborník vo svojom „fachu” taktiež previedol študentov históriou papiera od úplných začiatkov v Mezopotámii až po dnešné moderné technológie výroby paiera. Tomuto remeslu sa venuje už roky. Pri otázke, koľko rokov sa venuje ručnej výrobe papiera sa zamyslel: „Musím porozmýšľať (jemný úsmev), ale nebude to presné (chvíľa premýšľania), je to už asi 35 rokov.”

„Niekedy sa papier nevyrábal z dreva. Taký papier sa začal vyrábať až v roku 1856, keď sa vynašiel spôsob, ako je potrebné variť drevo. Dovtedy ľudia vyrábali papir z materiálov, ktoré mali k dispozícii. To bol napríklad ľan alebo konope, neskôr z bavlny. Avšak nie priamo z týchto materiálov, ale z oblečenia, ktoré bolo z týchto materiálov vyrobené. To sa nastrihalo, zomlelo na prístroji, ktorý sa nazýva Hollander a potom sa to vložilo do veľkej kade s vodou. Následne ste vzali drôtovanú mriežku a ponorili ju do kade tak, aby na nej ostali kúsky oblečenia, ktoré sa spojili do A- štvorkového tvaru papiera. Potom sa z neho odliala voda a papier sa vytlačil na suchú podložku. Napokon sa dal sušiť,” uviedol ukážku výroby papiera Juraj.

Obyvateľ Ludrovej a niekdajší Likavčan pri zriaďovaní múzea spolupracoval so starostom Ludrovej Petrom Slimákom. „Už dávno som vyrábal ručný papier, ale nebýval som tu v Ludrovej. Býval som v Likavke, ale keď sa začala cez Likavku stavať diaľnica, rozhodol som sa odtiaľ odísť. Tu som kúpil starý dom, prerobil som ho, a miestny starosta sa mi ponúkol, že zoženie eurofondy na zriadenie tohto múzea. A tak sme sa spolu dohodli,” porozprával príbeh múzea Juraj.

Podľa slov dlhoročného výrobcu papiera chodia do múzea detskí i dospelí návštevníci. „Ešte pred Covidom sem chodili najmä školy. Avšak našli sa aj nejakí turisti, ktorí sem zavítali. Prvý a druhý rok sme tu mali za rok v priemere asi 2000 návštevníkov, keď prišiel vírus, bolo to trošku horšie. Ak by som to však mal zhodnotiť podľa množstva, tak väčšinou chodia študenti. Keď príde trieda z nejakej školy, je ich pätnásť až dvadsať. Ak prídu turisti, sú traja-štyria. Ak by som to mal vyjadriť v percentách, tak zo šesťdesiatich percent sú to študenti  a štyridsať turisti.”

Výrobu papiera v múzeu, ktoré funguje od októbra 2018, si vyskúšali aj ružomberskí vysokoškoláci. Svoje dojmy z výroby a celú návštevu múzea stručne zhrnula prváčka Diana: „Bolo to zaujímavé a zvláštne zároveň. Cítila som sa, akoby sa čas vrátil o niekoľko stoviek rokov dozadu.”

Múzeum ručnej výroby papiera je pre návštevníkov ootvorené od utorka do piatku v čase od 11:00-15:00.

Martin Kret

Leave a Reply